V podhůří komplikuje sníh dopravu a dochází k častějším dopravním nehodám, na svazích zase lyžaři a snowboardisté, kteří mají z nového sněhu radost, zaměstnávají horskou službu, podle jejíchž statistik úrazů stále přibývá.

Mladíka našli podchlazeného

Hasiči, policisté a horská služba navíc o víkendu v noci hledali v okolí Deštného pohřešovaného devatenáctiletého mladíka. Jeho rodiče nahlásili o půl třetí v noci jeho pohřešování s tím, že se měl vrátit domů již před několika hodinami.

Rodiče mladíka sami před tím asi hodinu hledali. Záchranáři povolali do akce dva psovody se psy a další dva členy horské služby. Všichni prohledávali Deštné i okolí, ale bez výsledku. Zhruba po hodině se k pátrání přidal i policejní tým a hasiči.

Záchranáři se rozdělili a prohledávali určité sektory. Chvíli před pátou hodinou ráno mladíka nalezli. Ležel na okraji obce. Byl vyčerpaný a podchlazený. Záchranáři ho zabalili do izotermické fólie a předali do péče záchranné služby. „Všechny složky integrovaného záchranného systému, které se na akci podílely, ukázaly perfektní součinnost. Musím poděkovat všem lidem, kteří se nočního pátrání zúčastnili," poznamenal Josef Hepnar, náčelník Horské služby Orlické hory.

Víkendový zásah nebyl zdaleka jediným, který záchranné složky zaměstnal. Na silnicích okresu se stalo několik nehod a bouralo se i v pondělí.

Jedna nehoda se stala také mezi Častolovicemi a Domašínem. V pondělí ráno krátce před šestou hodinou tu havarovalo osobní auto Škoda Felicia.

Při průjezdu mírné levotočivé zatáčky dostalo vozidlo na zasněžené vozovce smyk, vyjelo vpravo mimo silnici, najelo na ocelová svodidla a převrátilo se na střechu.

„Třiadvacetiletý řidič vyvázl bez zranění, dechová zkouška na alkohol měla negativní výsledek. Odhadnutá škoda na vozidle činí 20 tisíc korun a na svodidlech 10 tisíc korun. Policisté na místě uložili řidiči blokovou pokutu tisíc korun," prozradila tisková mluvčí policistů Libuše Holá. Dopravní nehoda se stala také mezi Rokytnicí v Orlických horách a Kunvaldem, zasahovali tam rokytničtí hasiči. Ti také odtahovali kamion, který zablokoval rokytnické náměstí.

Nákladní automobily měly v pondělí ráno problém vyjet kopec nahoru od kruhového objezdu ve Vamberku. V půl deváté tak částečně zablokovaly dopravu. Po desáté hodině ale byla komunikace opět plně průjezdná.

Na některých místech okresu byli lidé v pondělí bez proudu. Problémy byly například v Doudlebách nad Orlicí.

Problémy na silnicích byly také o víkendu. Hasiči v sobotu museli například k dopravní nehodě osobního automobilu mezi Bartošovicemi a Kunvaldem.

Po příjezdu na místo nehody již zasahovala jednotka PS Žamberk.

K další kolizi v horské oblasti došlo také v neděli v brzkých ranních hodinách v Deštném v Orlických horách.

„Těsně po šesté hodině ranní tu padesátiletý řidič traktoru značky Zetor s připojeným sněžným pluhem vyhrnoval sníh. Při couvání ale narazil do výdejního stojanu místní čerpací stanice," uvedla dále Libuše Holá.

Muži nebyl při dechové zkoušce prokázán alkohol, škoda na vozidle žádná nebyla, na stojanu pak činila deset tisíc korun.

Profesionální hasiči z Rychnova nad Kněžnou zasahovali v pátek v odpoledních hodinách po třetí odpoledne u dopravní nehody dvou osobních automobilů ve Slatině nad Zdobnicí. Hasiči odpojili autobaterii a odstavili vozidla mimo komunikaci. Jedna osoba byla zraněna a odvezena zdravotnickou záchrannou službou na kontrolu do nemocnice.

V pátek v odpoledních hodinách zasahovali profesionální hasiči z Dobrušky a dobrovolní hasiči z Bartošovic v Orlických horách a Orlického Záhoří při požáru sazí v komíně v obci Červená Voda. Událost se obešla beze škody.

V pátek ve 20:47 vyjížděli profesionální hasiči z Rychnova nad Kněžnou a Dobrušky k zapadlému sypači v Bohdašíně. Cestu na místo události hasičům blokovaly uvízlé automobily, které hasiči vyprostili. Sypač byl pomocí jeřábu také vyproštěn.

Profesionální hasiči z Dobrušky a dobrovolní hasiči z Kounova v neděli zasahovali také při události, kterou nezpůsobilo počasí – požáru v motorové části autobusu v Kounově. Požár byl uhašen před příjezdem jednotek. Hasiči zasypali uniklé pohonné hmoty. Cestující pokračovali v cestě náhradním autobusem. Škoda byla odhadnuta na 100 tisíc korun.