„Vzhledem k tomu, že předpověď nevypadá nijak nadějně, náhradní termín neplánujeme. Každoročně se nám hlásí přes sto lidí, už v listopadu se přihlásila parta dvaceti lidí. Zájem místních je o tyto závody opravdu veliký. Teď spíše startující sondovali, jestli se závod opravdu uskuteční. Letos to mělo být již potřetí, v roce 2012 byl zahájený nultý ročník," vysvětluje Jana Matyášová z informačního centra v Orlickém Záhoří.

Místní obyvatelé touto akcí  žijí, již v létě sháněli saně na půdě, měli připraveny také dobové kostýmy. Počasí jim tuto zábavu ale bohužel překazilo.
„Poznávat běžecké trasy se dá i pěšky, sáňkovat ale bez sněhu bohužel nemůžeme," dodává Jana Matyášová.
Přestože se tato netradiční zábava musela zrušit, v Orlickém Záhoří se nebojí, že by tradice nějakým způsobem zanikla.

Povědomí obyvatel i lidí z širokého okolí je o této akci opravdu vysoké.
Jezdí sem i v dobovém oblečení, to si startující připravují už s velkým předstihem.
Velké finanční ztráty obec nepocítila, přišli ale hlavně o čas.

„Tento závod není ani tak finančně náročný, jako spíše časově. Dá nám velkou práci tuto akci zařídit, co se týče organizace. Jediné, co jsme objednali, jsou poháry pro vítěze, ty ale necháme do příštího roku. Zájem o saně rohaté postupně s jednotlivými roky stoupá, proto mě mrzí, že akci nemůžeme uskutečnit, počasí ale nezměníme," prozradil Vojtěch Špinler, starosta Orlického Záhoří.

Ten také dodává, že pravidelně přijíždí soutěžit také sousedi z Polska, účast je veliká. Přijíždí sem ale i lidé z Hradce Králové a Pardubic. Mnozí z nich si tu zajišťují i ubytování.
V Orlickém Záhoří však obyvatelům stále svítá naděje, že si přece jen zazávodí.

Každoročně se totiž chystá závodní sáňkování i v polském Mezihoří, to je plánováno až na patnáctého února.

„Věříme, že tam si zasáňkujeme, bohužel si naši sousedi nemohli zajezdit u nás, abychom se vystřídali. Jako tomu je každý rok, jeden závod je u nás, druhý v Polsku. Doufám tedy, že alespoň my pojedeme do Mezihoří. Je to ještě dlouhá doba, snad nasněží. Už tu jsou nedočkaví startující, kteří mají připravené dobové oblečení," svěřuje Vojtěch Špindler.
Tato zimní tradice není v okrese jediná. V Olešnici v Orlických horách se chystá také čtvrtý ročník Mistrovství České republiky v historickém lyžování, a to 25. ledna.

Organizátoři to vidí jasně, závod bude, zrušit se už nemůže.
„Nebojíme se, že by tato akce nedopadla, my si poradíme, pokud to bude třeba, tak sjezdovku zasněžíme, zatím na ní ale sníh je. Budou tu závodníci z Rakouska, Německa i Slovinska. V tuto chvíli máme celkem 115 přihlášených, konečné číslo však skončí na 130.Přijíždí sem návštěvníci z celé České republiky. Je to veliký závod, tradice bude určitě pokračovat i v dalších letech," uvedl jeden z organizátorů Pavel Remiš.

Návštěvníky tyto netradiční závody ať už na saních nebo na lyžích velice lákají, sjíždějí se opravdu zdaleka.

Pokud to překazí počasí, o to víc se budou těšit na další rok. Všichni se ale snaží o to, aby se tradice zachovala, důležité je však veliké nadšení, které opravdu mají.