Čtrnáct zrekonstruovaných vagónů poskytuje návštěvníkům skvělou představu o životě a boji legionářů na Transsibiřské magistrále během první světové války. Součástí vlaku je například autenticky vybavený vůz polní pošty nebo plukovní prodejny, dále vůz ubytovací, zdravotní, krejčovský, filmový, ale i štábní či velitelský nebo dělem a kulomety vyzbrojený obrněný.

Pozornost poutají také „živí“ legionáři v dobových uniformách pohybující se ve vagónech nebo jejich blízkosti. Právě v jejich společnosti je možné každou celou hodinu absolvovat komentovanou prohlídku celého vlaku, připomínajícího desetitisíce čs. legionářů, kteří se přepravili v letech 1918–1920 napříč Ruskem po Transsibiřské magistrále a průjezd si často musely vynutit bojem s bolševiky a vlastní krví.

Za zrodem unikátní vojenské expozice na kolejích stojí Československá obec legionářská, která si předsevzala vytvořit věrnou repliku legionářského vlaku, a to se jí doopravdy podařilo.

Dobrušská zastávka Legiovlaku potrvá do 1. srpna a je také součástí oslav 150. výročí narození světoznámého malíře Františka Kupky a připomínkou jedné velice významné životní etapy zakladatele abstrakce ve výtvarném umění.