„Většina lidí po silvestrovském víkendu ze skiareálů odjela,“ informuje Václav Sameš ze zimního střediska na Sedloňově. Na Rychnovsku silně chumelí, nicméně přírodního sněhu ještě není dost.

Děla v pohotovosti

Díky technickému sněhu jsou v provozu sjezdovky ve všech zimních střediscích rychnovského regionu – kromě Bartošovic. Zde lyžařské vleky stojí. „Sněhová děla máme připravena v pohotovosti, čekáme, až napadne více přírodního sněhu,“ zdůvodňuje Jan Sotona z Bartošovic v Orlických horách. Šest centimetrů není pro přisněžování zatím dostatečná vrstva.

Sjezdovky nejsou přecpané

Nejvíce přírodního sněhu je na Sedloňově, napadlo zde deset centimetrů pokrývky, v Rokytnici, Olešnici, Bartošovicích a v Říčkách kolem sedmi. Na hřebenech v Říčkách jsou trasy pro běžkaře ušlapané, jak popsal Petr Kánský tamní situaci. „Do Říček přijelo hodně Poláků a Němců, vánoční nával ale už opadl, takže lyžaři nemusí čekat ve frontách, ale mohou si užít pohodové lyžování,“ pokračoval Kánský. Ani v Sedloňově nezažívají nápor milovníků lyží jako o svátcích. „Lyžaři jednoznačně převažují nad běžkaři, všechny trasy pro ně totiž ještě nejsou upravené,“ uvedl za zimní areál Sedloňov Václav Sameš. Olešnická Čihalka hlásí, že běžkovat je zde možné, a to z polské strany.