Dnešním odpolednem začíná tradiční festival divadla a hudby Poláčkovo léto. Letos se jedná o již osmnáctý ročník této akce, která se těší trvalému zájmu diváků a posluchačů. Zahajovací koncert zahraje v rychnovské synagoze o půl páté Orecchie Grandi, velký smyčcový orchestr místní základní umělecké školy. Ve svém repertoáru má klasická díla barokních autorů, jako je Vivaldi, i moderní hudbu.

Dnes večer se odehraje i první z řady divadelních představení. S inscenací Lucerna se v přírodním amfiteátru na Studánce ve Včelném představí divadelní soubor Jirásek z Hronova.

Tato hra, jež měla premiéru před více než sto lety, je jednou z nejlepších ukázek českého divadla a je určena všem věkovým kategoriím diváků.

Na představení je firmou Audis zajištěna kyvadlová autobusová doprava. Spoj odjíždí v devět hodin od supermarketu Lidl, zastavuje na Mírové a pokračuje do letoviska Studánka. Po ukončení představení se autobus vrací stejnou cestou zpět. Nutno zmínit, že v případě nepříznivého počasí, což není v těchto dnech ničím výjimečným, bude představení přesunuto do zámecké jízdárny. „Proti nepřízni počasí jsme takto pojistili všechna venku hraná představení. O Lucernu byl velký zájem a vstupenky na dnešní večer jsou již vyprodány,“ upozornil ředitel festivalu Jan Tydlitát.

Organizace tak rozsáhlé kulturní akce je velice náročná ve všech směrech. Financování se zajišťuje už v lednu, kdy jsou uzavřeny smlouvy s partnery. Kromě těch se na nákladech podílí svým grantem Královéhradecký kraj, ale klíčový je především příjem ze vstupného. Město pak pouze vykrývá případný rozdíl a platí užší organizační štáb. Tím je ředitel festivalu Jan Tydlitát a jeho spolupracovník Martin Šeda. Technickou stránku zajišťuje Kamil Dvorný ze společnosti Kultura, s. r. o.

Dramaturgie se chystá již na předcházejícím festivalu. Provozní přípravy začínají koncem měsíce dubna. Během nich se štáb rozroste na přibližně třicet lidí, zejména brigádníků z řad studentů. Letos museli organizátoři řešit mimořádně rozkolísané počasí a mimořádný zájem o některá představení. Ten zapříčinil i dodatečné obměny programu.

„Za největší lákadlo považuji Jesus Christ Superstar a představení hraná v netradičním prostředí. Třeba Rusalka bude na vodní hladině hrána v Čechách nejspíše poprvé,“ řekl k programu ředitel festivalu Jan Tydlitát a dále podtrhl účast devíti profesionálních souborů, což je nejvíce v jeho historii.

Kromě zmiňované hladiny vodní nádrže v městském pivovaru poslouží jako kulisy Poláčkova léta například synagoga, zámecká jízdárna, chrám Nejsvětější trojice nebo přírodní amfiteátr na Studánce. Dva z hudebních koncertů se odehrají v loveckém sále zámku v Kvasinách. Děti se mohou těšit na středeční odpoledne, kdy pro ně v zámeckém parku vystoupí Kašpárek a krokodýl v podání mosteckého Divadla rozmanitostí.

Zájemci si však musí pospíšit, jelikož většina představení z první poloviny festivalu, který potrvá až do 6. července, je již vyprodaná.

Co nabídne úvodní den Poláčkova léta?

Pátek 24. června 2011
16.30: Orecchie Grandi
koncert v synagoze

21.30: Lucerna
přírodní amfiteátr
na Studánce

Pozn.: Kompletní program festivalu bude uveřejněn v zítřejším vydání Deníku.