Žádná voda z nich totiž netekla. Příčinou byla havárie vody v Týništi nad Orlicí, kde praskl hlavní přivaděč vody umístěný pod železniční tratí.

„Zodpovědný za havárii je Aqua servis, který se o všechno postaral. My jsme jen informovali občany, že budou zásobováni náhradním zdrojem pitné vody,“ řekl starosta Albrechtic Jaromír Kratěna.

„Prasklo hlavní potrubí z Křivic do Týniště v úseku pod kolejnicí. Prvním krokem bylo zjistit, kde přesně k havárii vody došlo. Poté jsme si s dráhou museli domluvit přístup na koleje a až v úterý ráno jsme mohli začít opravovat,“ řekl Josef Jansa, výrobně technický ředitel Aqua servisu, který za potrubí zodpovídá.

Podle Jansy by se občané, kteří jsou již od pondělí bez vody, mohli tekoucí vody dočkat v úterý odpoledne. „Před vpuštěním do vodovodních kohoutků se voda musí nejprve odkalit. Samozřejmě můžou nastat komplikace a mohlo by dojít ke zdržení,“ připustil Jansa.

A proč se s opravou začalo až včera ráno? „Nejvíce času zabralo jednání se železnicí a vytyčení míst, kudy vedou drážní kabely, abychom je naší prací nijak nepoškodili,“ uvedl Jansa.

Důvod prasknutí potrubí zatím není známý. Podle Jansy se mohlo jednat o únavu materiálu či výrobní vadu. „Všechny věci se čas od času rozbijí. Poslední větší poruchu v těchto místech však pamatuji před dvaceti pěti lety. Obecně je již spousta vodovodů starých,” dodal.