VYBRAT REGION
Zavřít mapu

'Po dobrodružství touží i dnešní generace,' říká Pečínka

Kostelec nad Orlicí - Ve skautských kruzích mu neřeknou už jinak než Jambo. A ještě, aby ne.JAN PEČÍNKA z Čechovic u Olomouce se ke skautům přidal už v osmašedesátém roce. Dnes je již důchodce, ale setkání skautských sběratelů v Kostelci si ujít nenechal.

20.3.2012
SDÍLEJ:

SKAUTINGU propadl Jan Pečínka již v roce 1968Foto: Deník/Kamila Císařová

Jak jste se dostal k tomu, že jste přijel na setkání sběratelů do Kostelce?
Já tady zastupuji okres Olomouc, skautskou organizaci a středisko Velký Týnec. Máme 210 členů v šesti vesnicích. Především tady vystavujeme a nabízíme tvorbu Ladislava Ruska, skautským jménem Šaman, který má 85 let. Je to člen našeho střediska a pro skauty vytvořil spoustu krásných motivů, ať už výtvarných, linoryty a další grafiku. Napsal také pro skauty spoustu textů a také skautskou poezii. 

Jak jste se vy dostal ke skautingu?
Já jsem začínal v šedesátém osmém roce, kdy se skautská organizace mohla znovu na tři roky dostat na veřejnost. Takže jsem začínal ve vesnici kousek od Olomouce, kde mě jeden z mých starších vzdálených příbuzných k tomu přivedl a říkal: Skautovali jsme tady ve vesnici po válce a je možné to znovu otevřít. Takže jsme založili oddíl, vedl jsem družinu, pak jsem byl nějakou dobu na vojně, takže jsem skautoval v Kroměříži. Vrátil jsem se z vojny a bohužel v sedmdesátém roce skautská organizace skončila. Pak jsem ještě čtyři roky byl v turistickém oddílu Zlatá kotva a v devadesátém roce, kdy se skaut otevřel, jsme znovu začali. Z prvního tábora, kde nás bylo 12, se naše středisko rozrostlo na 200 členů. 

Co vás na tom nejvíce baví?
Myšlenka skautingu: Buď přítelem všech lidí dobré vůle a buď bratrem každého skauta. Když se potkávám ve světě se skauty, tak kdykoliv se k nim přihlásím a řeknu, že jsem skaut z České republiky, tak jsem vždycky narazil na vstřícnost, pomoc a bezvadné kontakty. Snažím se předat to, co jsem získal od našich předchůdců zase těm mladším generacím, aby myšlenku skautingu nesli dál. 

Jak to vypadá v posledních letech? Mají ještě mladí zájem se stát skauty?
I u nás v okrese jsou střediska, která se tenčí ale to naše naopak roste. Je to otázka vedoucích, kdo jak se tomu věnuje a jakou tomu dá náplň. Někdo říká, že dnešní generace je jiná. Samozřejmě, že je jiná. Ale stejně touží po dobrodružství, táborech a zážitcích z výprav. Když jsem s mladými lidmi, tak to na nich vidím. Snažíme se pro ně připravit program a v jeho rámci do nich dostat myšlenky skautingu přátelství, kamarádství, vykonat každý den dobrý skutek a přemýšlet nad tím, co člověk dělá. 

Chodí k vám také holky nebo je to spíše klučičí záležitost?
U nás je to tak půl na půl. Já bydlím ve vesnici, která má 340 obyvatel a máme tam 31 skautů těch současných, jinak oddílem prošlo dalších třicet nebo čtyřicet lidí.

Autor: Kamila Císařová

20.3.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Rychnovští kriminalisté odhalili tři pěstírny konopí.

Rychnovští kriminalisté odhalili tři pěstírny konopí

Ilustrační foto

Rychnov a Kostelec hrají doma

Kam za zábavou: Funk You! a DJ All-in

Rychnovsko /POZVÁNKY/ - Na koupališti v Kostelci nad Orlicí proběhne již legendární tancovačka, kde si užijete funky a breakbeat hudbu. Akce se koná v sobotu 21. října od 21 do 2 hodin.

Baroni přivítají Nový Bydžov

Rychnovsko - Kam za sportem v okrese:

Volební místnosti jsou i pod policejním drobnohledem

Královéhradecko - Volební „bitva“ právě vrcholí. Z preventivních důvodů se na hladký průběh letošních voleb do Poslanecké sněmovny zaměřila i policie v Královéhradeckém kraji.

Těsné domácí prohry doberských „fialek“

Dobré - Ligové soutěže stolních tenistek pokračovaly dalšími zápasy. Prvoligovým i druholigovým doberským „fialkám“ se v domácím prostředí nedařilo, když své zápasy těsně prohrály. Uspělo jen divizní „déčko“, které remizovalo s Pardubicemi a zdolalo Chrudim.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení