VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Plovoucí ledové kry způsobily škody na břehových porostech

Orlické hory - To, co je pro hospodáře ztráta, berou ochranáři jako přirozený proces, který má svůj význam

1.4.2012
SDÍLEJ:

BŘEHY ŘEKY ZDOBNICE od stejnojmenné horské obce dál po proudu jsou lemovány stromy, které poškodily plovoucí masy ledu. Ty se v korytě utvořily při dlouhodobých tuhých mrazech a následná obleva je vypustila k neřízené plavběFoto: Deník/Michal Friček

 Letošní zima stála zase po letech pořádně zato, ale to i ve špatném slova smyslu. Těžký sníh nebo masy ledu dokáží napáchat škody nejen na soukromém majetku, nýbrž i v přírodě. 

Dlouhotrvající tuhé mrazy a následné oteplení vypustily do koryt horských řek tuny ledu razícího si cestu úzkými a často velice klikatými koryty. Výsledkem je množství poškozených stromů na březích.

Rozsah škod a případného kácení se zatím nedá příliš odhadovat. Přesnému zmapování situace dosud leckde brání souvislá sněhová pokrývka.

„Škody v našich lesích rozhodně jsou. Týká se to například povodí Bělé nebo Orlice. Jejich rozměry se budou teprve zjišťovat při revizích. U poškozených stromů budeme posuzovat riziko pádu i působení sekundárních škůdců,“ uvedl Libor Krček ze Správy Kolowratských lesů.

Dívají se na to jinak

Na zmíněnou problematiku ovšem existuje i jiný úhel pohledu. „My se na tuto věc díváme trochu jinak než vlastníci lesů. To, co je pro ně škoda, my považujeme za přirozený proces. Mrtvé dřevo má v tocích svůj význam,“ řekla Radka Jakoubková, která má na Správě Chráněné krajinné oblasti Orlické hory na starosti vodní toky.
(
Ochranářka dále uvedla, že v souvislosti s kácením břehových porostů mají jejich vlastníci pouze ohlašovací povinnost. S největšími lesními hospodáři prý ale mají velice dobré vztahy a ti s nimi plánované kácení většinou konzultují. V tomto směru ale Správa CHKO zatím žádné podobné záměry nezaznamenala. V majetku Lesů České republiky prý žádné mimořádné škody nenastaly.

„Jedná se o jednotlivé roztroušené polomy, což není na konci zimy nic mimořádného. Poškozené porosty budou zlikvidovány ještě do konce května. V korytech ve správě Lesů ČR ke škodám nedošlo,“ ubezpečil Zbyněk Boublík, tiskový mluvčí Lesů České republiky s tím, že současné pomalé tání je pro správce toků příznivým faktorem.

I přes nadměrné množství sněhu tak nedošlo v lesích k takovým škodám jako při kalamitě, která nastala před šesti lety při extrémní sněhové nadílce.

Kde všude led napáchal škody

Povodí řeky Bělé

Povodí řeky Orlice
již od Orlického Záhoří

Povodí řeky Zdobnice
mezi Zdobnicí a Pěčínem

Autor: Michal Friček

1.4.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V Náchodě volili Pavel Bělobrádek, Jan Birke i Soňa Marková

Jan Birke: „Musíme zachránit značku ČSSD"

Martin Jiránek

Martin Jiránek: „Je vidět, že se lidem současný styl politiky přestal líbit"

Ve Dvoře Králové přivítali hrocha. Znovu přijel z Německa

Královéhradecko, Dvůr Králové - Samec Mike přijel v úterý do Zoo Dvůr Králové, aby tu doplnil dvě stávající samice Hulu a Monu. Přijel z německého Stuttgartu i s ošetřovatelem, který mu v prvních dnech v krytém zimovišti vypomůže s aklimatizací. 

Vyprodané Uffo ozářil operní mág Adam Plachetka

Královéhradecko, Trutnov /FOTO/ - Operní hvězda v Trutnově. Sólista Vídeňské státní opery Adam Plachetka zazpíval v pondělí večer před vyprodaným sálem trutnovského Uffa muzikálové melodie v rámci hudebního festivalu Trutnovský podzim.

AKTUALIZUJEME

Volební místnosti se zavřely. ANO jasně drtí své soupeře

Královéhradecký kraj - V pátek a v sobotu mají lidé možnost jasně se vyjádřit k budoucnosti Česka. Od 14 hodin, kdy začaly volby do Poslanecké sněmovny PČR, jsou otevřené volební místnosti a voliči až do sobotního odpoledne mohou rozhodovat, kdo zemi v následujících čtyřech letech povede.

Rychnovští kriminalisté odhalili tři pěstírny konopí

Rychnov nad Kněžnou - Na základě informací, že v jednom objektu na Rychnovsku dochází k neoprávněnému pěstování rostlin, proběhly po předchozím zadržení tří osob na třech místech, v okolí Rychnova nad Kněžnou a Vamberka, domovní prohlídky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení