Pozornost věnujme pracovním plochám, na kterých zpracováváme drůbež a ostatní masové produkty, dále nožům, přepravkám a chladničkám, a to zvenku i zevnitř. Neměli bychom zapomínat na odpadkový koš a jeho okolí. Čištění je vhodné doplnit dezinfekcí. V případě výskytu onemocnění přenosného zažívacím traktem je dezinfekce v domácnosti nevyhnutelná.

Čistota koupelny není jen estetická záležitost. Přísná separace předmětů běžného užívání, jako jsou ručníky, zubní i tělové kartáčky jednotlivých členů rodiny, by proto měla být samozřejmostí. Při výskytu onemocnění v rodině je to ještě důležitější.

V tomto případě je třeba přistoupit i k dezinfekci povrchu umyvadel a van.

Důležitá je také podlaha, respektive podlahové krytiny, na které našlapujeme bosou nohou a které by mohly zprostředkovat přenos například plísňových onemocnění. Nesmíme zapomenout na sprchové závěsy, ohrožená jsou i další místa v koupelně (odtoky a přepady), kde nás na přítomnost bakterií upozorní nepříjemný zápach.

Hygiena záchodů stojí v hierarchii důležitosti na předním místě. Vždyť přenos mikrobiálních, virových i parazitních onemocnění prostřednictvím znečištěných rukou je všeobecně známý.

Mechanické umývání záchodové mísy po každém použití a pravidelné umývání jejího okolí a předmětů se považuje za samozřejmé. Frekvence umývání by měla být přizpůsobena členům domácnosti – zvýšená by měla být při přítomnosti malých dětí a starých lidí. Doplnění mechanické a chemické očisty použitím dezinfekčních prostředků je nezbytné. Nesmíme zapomenout ani na důkladné očištění a dezinfekci záchodové štětky.

(vab)