Podle Davida Bursy, hlavního mistra v průmyslové firmě Charvát v Doudlebách nad Orlicí, záleží především na tom, jak se k tomuto systému lidé postaví.

Pro někoho by novela v podobě placeného volna představovala výhodu v nouzi, jiný by tuto šanci zneužíval k vlastnímu prospěchu. V otázce toho, kdo by měl nemocným zaměstnanancům tyto dny financovat, si je však jistý. ,,Pokud by stát opět zavedl první tři dny placené nemocenské, měl by to také uhradit. Vždyť kontroly provádí sociálka, která spadá pod státní správu," uvedl Bursa. Co by to pro zaměstnance znamenalo, je podle Bursy individuální. ,,Když se dá lidem volnost, někteří jí mohou zneužít. Jsou však i takoví zaměstnanci, jimž by tato změna mnohé ulehčila."

Co si myslí lidé?

Milada Šaicová, 56 let, výstupní kontrolorka: ,,Rozhodně ano, beru to jako úctu k zaměstnanci. Pokud někdo poctivě pracuje, zaslouží si kompenzaci, když do svého zaměstnání nemůže docházet. Financovat nemocenskou by měl stát, ten se má o lidi postarat na prvním místě."

Pavel Šitavanc, 50 let, číšník: „Snad každý zaměstnanec řekne, že ano. Mně to ale přijde samozřejmé. Když někdo dlouhodobě pracuje a o nemocenskou zažádá jen tehdy, když je to nezbytné, měl by ji mít uhrazenou. Platit by ji měl stát, protože vyděláváme zejména na něj."