Obce se snaží obyvatelům pomoct, zbytek částky doplácí ze svého rozpočtu. Například v Opočně se poplatek o několik korun zvýšil, není to však nijak výrazné.

Za komunální odpad se platilo v tomto roce 480 korun, v příštím to bude 500, voda se na jednom kubíku zvedla o jednu korunu a dvacet haléřů.
„Ročně město přispívá ze svého rozpočtu zhruba čtyřicet až padesát tisíc. Výše daného poplatku se řídí podle skutečných nákladů z loňského roku. Zdražuje se splátkovné, ve městě máme bioodpad, který je velmi hojně využívaný. Nicméně náklady jsou vysoké, takže zaplacené částky od obyvatel to nemohou pokrýt," vysvětluje starosta Opočna Štěpán Jelínek.
Ve většině obcí se ale ceny nijak neměnily.

Komunální odpadKolik zaplatíte za odpad v příštím roce 2014 v jednotlivých obcích.
Kde se zvyšovalo a kde zůstala suma stejná.

Rychnov nad Kněžnou
500 korun (bez zdražení)

Dobruška
440 korun (bez zdražení)

Opočno
500 korun (zdražení o 20 korun)

Vamberk
500 korun (bez zdražení)

Pěčín
552 korun (bez zdražení)

 V Dobrušce budou platit za odpad stále 440 korun. „Nic jsme nezvedali, nebyl k tomu důvod, nic nás netlačilo. Žádné nové poplatky jsme nezaváděli," sdělil starosta Dobrušky Petr Tojnar.
Starosta Pěčína Miroslav Petr dodává: „ Poplatek za komunální odpad máme opět 552 korun, jako v tomto roce. Rozdíl v ceně tu je, musíme tedy jako obec k vybrané částce něco doplácet. Pokud obyvatelé třídí odpad, tyto finance se nám pak zase vrací. Zatím to tak funguje, poplatky se tedy měnit nemusely."
I v Rychnově nad Kněžnou zůstalo vše při starém.

„Sazba na rok 2014 zůstává stejná, je to stále 500 korun. Náklady na komunální odpad se stále zvyšují. Město k této částce doplácí 192 korun. Celkové náklady totiž vychází na 692 korun," uvedla Eliška Ladmová z Odboru financí.
Neplatí se však pouze poplatek za komunální odpad, draho nás každoročně přijdou i naši mazlíčci.

Kolik za ně zaplatíte, záleží hlavně na vašem místě bydliště.
Drahý mazlíček
Na Rychnovskou ale ceny zůstávají zpravidla stejné.

„Poplatek za psy se řídí podle lokality, je to od sta do jednoho tisíce korun. V odlehlých částech, jako je například Peklo, je poplatek za mazlíčka 100 korun, pes ve městě v rodinném domku vyjde na 300 korun a nejvíce zaplatí páníčci bydlící v panelovém domě, ty to vyjde na 1000 korun," prozradila Eva Bezděková, vedoucí finančního odboru ve Vamberku.
Ta také dodává, že se tento poplatek nijak nezměnil, stejně tak i ostatní.

Vzhledem k tomu, že nebyla přijatá nová vyhláška, vše zůstává při starém. Za komunální odpad budou tedy obyvatelé Vamberka platit stále 500 korun.
Tím ale placení zdaleka nekončí, zaplatit se musí také vodné a stočné. I tady ale zůstaly ceny při starém.
„Již třetí rok necháváme sumu stejnou, vždy to ale musí odsouhlasit starostové okolních obcí. Jednotlivé vodovody nevlastním, musím za ně platit nájem, ten pak činí jednu třetinu z placené částky, proto se může někomu zdát ta cena vyšší. Poněkolikáté se nám však podařilo udržet stejnou cifru," podotýká ředitel Aqua servisu Otomar Ešner.
Celková cena vodného a stočného bude nadále činit 79, 90, z čehož je 39,50 vodné a 40,40 stočné.
Ve východních Čechách by měla v roce 2014 zlevnit elektřina, a to průměrně o dvanáct procent.

Během letoška se také několikrát uskutečnily hromadné aukce energií, ty organizovaly jednotlivé radnice. Díky nim mohou obyvatelé například na Svitavsku a Pardubicku ušetřit z energií 25 až 30 procent.
Zlevňovat budou i plynárenské firmy, regulovaná složka ceny plynu se pro domácnosti sníží o více než pět procent. V příštím roce ERÚ tedy očekává spíše stagnaci cen nebo snížení o jedno procento.