Jednou z nich je i skutečnost, že může cestovat po světě v obálce. Tohoto motivu využívá náš celoroční eTwinningový projekt Flat Stanley around Europe, do kterého jsou zapojeny školy z Řecka, Španělska, Francie, Slovinska, Rumunska, Norska, Itálie a Portugalska.

Žáci páté třídy Základní školy TGM Borohrádek se po seznámení s příběhem věnovali v hodinách výtvarné výchovy vytváření vlastních papírových postav. S těmi pak natočili videopozdrav v angličtině pro žáky z partnerských škol. Jedna z postaviček pak byla vybrána a spolu s cestovním deníkem, dopisem a materiály o Borohrádku a našem kraji se vydala na první výlet do Řecka. V průběhu celého školního roku následovaly výpravy do dalších zapojených zemí.

Virtuální návštěvy dětí z ciziny u nás

Páťáci z naší školy naopak hostili postavičky ze zahraničí a prostřednictvím fotografií, vyplňování cestovního deníku či on-line komunikování představovali vrstevníkům z evropských škol naši zemi. Skupinky žáků i jednotlivci našim „hostům" ukazovali školu, vydali se společně na procházky po městě, navštívili místní hasiče, svezli se na koni nebo v Praze sledovali prvoligové fotbalové utkání.

Součástí celoročního eTwinningového projektu je práce na různých úkolech, při kterých se žáci učí pracovat s moderními technologiemi a zábavnou formou zdokonalují angličtinu. V rámci výuky práce na počítači a angličtiny se tak například páťáci učili tvořit videa, která pomocí fotografií s papírovými postavičkami a anglických popisků představovala naši školu, nebo zpracovali videa s anglicky mluveným komentářem na téma Stanley na módní přehlídce. Rovněž se naučili odebírat z obrázků pozadí, díky čemuž se mohly postavičky ze zahraničí vydat i na virtuální výlety po celé České republice.

Výroba papírového domu pro Stanleyho

Dále vytvářeli pro své zahraniční kamarády vánoční přání či prezentace o Vánocích v naší zemi či svém volném čase a ve výtvarné výchově vyrobili papírový dům pro Stanleyho.

Pro žáky byly velkým zážitkem videokonference a chatování s vrstevníky z Portugalska a Itálie, při kterých si zábavně vyzkoušeli používání angličtiny v praxi a poznali význam znalosti cizího jazyka.

Michal Přibyl, ZŠ TGM Borohrádek