Čtyři zkušenosti

Rozruch nyní způsobil pardubický případ žáka autoškoly, který sice nehodu nezpůsobil, ale stal se jejím přímým účastníkem. Dechová zkouška však ukázala, že mladík požil alkohol. V jeho případě údajně šlo o zbytkový alkohol z předešlého nočního veselí. Také instruktoři na Rychnovsku se setkávají s opilými žáky. Tvrdí, že jde ale o výjimky.

„Za osmnáct let jsem se setkal se čtyřmi případy, kdy žáci přišli na jízdy opilí. V naší pravomoci není, abychom jim prováděli dechové zkoušky. Odhalené případy byly jasné. Z žáků byl cítit alkohol a samozřejmě se i jinak chovali,“ prozradil svou zkušenost instruktor rychnovské autoškoly Miloš Horák.

Potvrdil však, že jeho vozidlo autoškoly mnohokrát stavěla hlídka Policie ČR. „Podle nového zákona se dechové zkoušce musí podrobit jak žák, tedy v dané chvíli řidič, tak i učitel, tedy spolujezdec.,“ vysvětlil Horák.

Jeho slova potvrdila také Vlasta Lepková, tisková mluvčí Okresního ředitelství Policie ČR Rychnov n. K. „Dopravní policisté při akcích zaměřených na alkohol u řidičů nedělají výjimky. Pokud projíždí vozidlo autoškoly, je kontrolované stejně jako každé jiné. Nehlídáme pouze alkohol za volantem, ale samozřejmě dodržování předpisů, rychlosti a také technický stav,“ řekla Lepková

Pivo a jedou

Do autoškoly si nedovolím jít opilý. Není to nejlevnější záležitost, to mi ostatně doma rodiče říkají stále. Navíc si myslím, že by alkohol instruktor ucítil. To nelze zamaskovat ani žvýkačkami. Na druhou stranu mám kamarády, kteří jedno dvě pivka neřeší a klidně jezdí. Ti už jsou ale majiteli řidičských průkazů,“ sdělil Tomáš K. ze Solnicka.