Na akcích se sešli zástupci Sdružení válečných veteránů, obou měst, Armády České republiky i rodinní příslušníci .

"Na obou pietních aktech vystoupil místopředseda Sdružení válečných veteránů České republiky, podplukovník v záloze Ladislav Sornas, který zdůraznil, že nesmíme zapomenou na vojáky, kteří hájí v barvách české armády hájí zájmy České republiky a byli ochotni za to položit svůj život," uvedl jeden z účastníků Karel Gerža.

Symbolem Dne válečných veteránů je květ vlčího máku

Každého jedenáctého dne jedenáctého měsíce v roce přesně v jedenáct hodin se ve Velké Británii na dvě minuty zastaví život. Tento zvyk trvá již od roku 1919 jako symbol uctění památky padlých v den podpisu příměří na konci první světové války.

K tradici dvouminutového ticha se v roce 1921 přidal symbol rudého vlčího máku a podnět dala právě založená Britská legie, jež pomáhá všem bývalým vojákům, kteří se zúčastnili válečných konfliktů.

O symboliku vlčího máku se nevědomky zasloužil vojenský lékař podplukovník John McCrae z kanadského Ontaria, který v první světové válce sloužil v Evropě. Ačkoliv byl vojenským chirurgem, na útrapy a bolest raněných vojáků si nemohl zvyknout. Svoji bolest mírnil psaním básní. Zvláště se ho dotkla smrt přítele a bývalého žáka poručíka Alexise Helmera. Očitý svědek seržant Cyril Allison popsal, že toho rána, kdy vál jemný východní vítr, se vlčí máky mezi hroby jakoby vlnily. John McCrae svou bolest vepsal do básně, ale papírek s ní zahodil. Kolemjdoucí důstojník jej však zvedl a poslal do Anglie. Časopis Punch publikoval báseň 8. prosince 1915. Tradice nošení vlčího máku se John McCrae nedožil, padl před koncem války. (Zdroj: Minosterstvo obrany)

Klavíristka Terezie Fialová.
Zazní koncert k výročí sametové revoluce