Jedním z takových měst je i Borohrádek, kde se za odpad platí maximální možná výše, tedy pětistovka. „To ale v žádném případě nestačí, protože náklady se pohybují zhruba osm set devadesát korun na osobu, to znamená, že zbytek musí doplatit město,“ uvedl starosta Borohrádku Milan Mačko, který je přesto proti zvyšování poplatků a schvalování dalších nákladů na místní obyvatele.

„V současné době není situace pro nikoho lehká. Jakékoliv další zvýšení rodinných rozpočtů je samozřejmě velice bolestivé, proto pokud bude možné udržet tento trend, tak bychom lidem rádi ulehčili,“ dodal Milan Maček.

V Opočně se letos rozhodli poplatek nezvyšovat a nechat stávajících čtyři sta padesát korun. Důvodem je to, že lidé se snaží odpad třídit.

„Takže se nám poplatky vrací za svážení tříděného odpadu. Přesto město doplácí padesát dva korun na osobu. Nechtěli jsme ale lidi zatěžovat více, než je to nutné. Takže jsme tu výši nechali stejnou,“ vysvětlil starosta Opočna Štěpán Jelínek.

Doplácet musí také Kostelec, ačkoliv zde se platí plná cena. „Myslím, že bychom potřebovali vybírat sedm set korun, aby nám to pokrylo náklady. Ale o zvýšení zatím neuvažujeme,“ řekl kostelecký starosta Jiří Bartoš.