Lidem z venkova rychnovského regionu nejsou samosprávy lhostejné. Ovlivní to reformu veřejných financí?

Nyní i nemalá část zástupců Rychnovska, která petici podpořila, napjatě očekává výsledky projednávání v Senátu. „Jsme zvědaví, jestli to bude mít požadované důsledky. Snad už to pro venkov bude lepší a nebudeme muset stále žádat o dotace,“ sdělil starosta Pohoří Zdeněk Krafka.

Senát bude ale projednávat petici až po prázdninách. „Výbory ještě nezasedly. V září by k tomu mělo být veřejné slyšení,“ říká senátorka za Rychnovsko a spoluautorka petice Václava Domšová. Podle ní by petice mohla ovlivnit i reformu veřejných financí. „Chceme upozornit, aby venkov při ní nebyl dále bit,“ dodala Domšová. V zemi je procent obcí venkovských. „Svou práci děláme dobře a bylo by ztrátou rozvoje venkova sebrat lidem jejich iniciativu,“ míní starosta Podbřezí Antonín Novotný.

 

 

Petici proti diskriminaci venkova podepsalo přes půl milionu lidí

 


K petici se přidalo přes sedm set tisíc lidí z celé země. Za Královéhradecký kraj to bylo 93 obcí a 53 114 jejich obyvatel. Petiční arch zde navíc podepsalo dalších 2 364 občanů. Venkov upozorňuje na nerovné podmínky rozpočtového určení daní. „Zatímco malá obec má na jednoho občana tři a půl tisíce korun na rok, Praha sedmadvacet tisíc,“ říká Domšová.

Hranicí pro vymezení venkovských obcí je vČR dva tisíce obyvatel. Takových je vČeské republice 5612, což je téměř 90% vcelé zemi. Obyvatelé venkova peticí také upozorňují, aby se jejich problémy a potřebami začali konečně vrcholné úřady zabývat.