Jak je využitý areál nemocniceVyužité budovy
Léčebna dlouhodobě nemocných (LDN)
Pracoviště klinické biochemie a diagnostiky, rentgen
Dolní budova: – technické služby Opočna
– ambulance 
 – kadeřnictví

Nevyužité budovy

Bývalá chirurgie s operačními sály a porodnice
Bývalý bufet
Kaplička

Personál chirurgie byl rozpuštěn, sestry a doktoři odešli do jiných zdravotnických zařízení. Už před tím v Opočně z rozhodnutí kraje skončila zdejší široko daleko vyhlášená porodnice.

Jak vypadá život v areálu bývalé nemocnice nyní?
Oblastní nemocnice Náchod, pod níž opočenská nemocnice spadala, v budově bývalého rentgenu dosud stále provozuje laboratoř klinické biochemie a diagnostiky.
Areál zrušeného špitálu vloni Královéhradecký kraj bezplatně převedl městu. Nové sídlo zde v suterénu dolní budovy už dříve našly technické služby, ovšem před majetkovým převodem kraji musely platit nájem.
V souvislosti s převodem areálu na město se hovořilo o tom, že v Nádražní ulici najdou nové útočiště malí řemeslníci či chráněné dílny. „Působí tady kadeřnictví. Chráněné dílny tady krátce fungovaly, ale už skončily," říká opočenská starostka Šárka Škrabalová.

Střídavá zdravotní péče v ambulancích

V areálu bývalé nemocnice stále působí léčebna dlouhodobě nemocných, která nadále patří do holdingu Královéhradeckého kraje.
Nejvíce využitá je spodní budova. Opočno usilovalo o to, aby svým obyvatelům po neslavném konci špitálu zajistilo alespoň částečně dostupnou lékařskou péči. Vznikla poliklinika s několika ambulancemi. Do ordinací v určitých dnech v týdnu dojíždí lékaři z jiných zařízení – chirurg Miroslav Végsö, ortopedi Jan Červinka a Miroslav Rýdel a cévní chirurg Oldřich Pasák. „Na poliklinice je novinkou moderní digitální rentgen. Rádi bychom nabídku obvodních lékařů rozšířili. Musím podotknout, že prázdné budovy nabízejí i další možnosti využití – například pro sociální služby nebo další zdravotnická zařízení," uvádí Škrabalová.

Naděje: potenciální investoři se hlásí

Podle starostky město hodlá vrátit život nejenom areálu bývalé nemocnice, ale také kapucínskému klášteru na Kupkově náměstí a objektu někdejší zámecké vinárny č. p. 2 na Trčkově náměstí. „Na základě vítězství v tendru, který jsme vyhlásili letos na jaře, nám investory pomáhá najít Česká spořitelna. Pro účely tohoto záměru zajišťuje průzkum trhu a přípravu podmínek možné budoucí spolupráce."

Několik potenciálních investorů se už na městě přihlásilo, ale situaci v Opočně zatím pouze sondují. „Jsem mile překvapená, že jich není málo. Někteří asi mají vážný zájem, protože se vracejí s projektanty. Ovšem nechceme předbíhat. Vše je zatím pouze ve fázi počátečního vyjednávání," uzavírá Šárka Škrabalová.