Náměstí F. L. Věka se zaplnilo stovkami lidí natěšených na hudební program i na vonící dobroty ve stáncích. Na pódiu se jako první objevila kapela Argema, pohybující se na české hudební scéně bezmála čtyři desítky let. Začala pěkně od podlahy a během několika okamžiků měla fanoušky na své straně. Když zněla parádní předělávka od Smokie - Prohrát není žádná hanba – přidal se okamžitě i několikasethlavý sbor.

Sobota je na „svatováclavkách“ tradičně spojena s řemeslným jarmarkem a mnoha důkazy šikovnosti zlatých českých ručiček. V posledních letech jim ovšem konkurují zástupci zahraničních partnerských měst Dobrušky - Holanďané z Ter Aaru nabízejí sýry a vafle, Maďaři z Abrahámhegy klobásky, jitrnice i badačoňské víno, Poláci z Miejske Górki - žurek, což je polévka vynikající chuti, a k tomu záviny a řezy plné máku.

K vidění na trhu byli kovář a přadlena, prezentovali se tu svými oku lahodícími výtvory kamenosochaři, řezbáři, keramici, šperkaři, švadlenky, zahradníci. Samozřejmě nechyběl burčák, medovina, výborný dobrušský svatováclavský speciál uvařený v místním pivovaru a poprvé také opočenský pěnivý Baron. K tomu vepřové i hovězí maso z grilu, klobásy z udírny, preclíky z pekárny… Zkrátka vybral si úplně každý.

Na úvod sobotního odpoledne předvedli své umění šermíři skupin Garde Gris a Rytířů Řádu růže, aby pozvali na další boje do Archlebových sadů, kde měli po celý víkend své ležení. Na pódiu u radnice mezitím pokračovala hudební vystoupení. První se představila dechovka Valanka, pak Poutníci. Lešek Semelka s kapelou S.L.S. nabídl jak nové skladby, tak legendární Šaty z šátků, Jména nebo Jsi prostě nejlepší. Závěr pestrého maratónu žánrů a kapel obstaraly Wanastowi Vjeci - revival.

Ještě se sluší dodat, že tentokrát ožilo i dobrušské nádraží, odkud vozil zájemce do Opočna a zpět historický motorák Hurvínek.

Závěr Svatováclavských slavností v Dobrušce je pravidelně spojen s nedělním koncertem v kostele sv. Václava. Letos v rámci festivalu F. L. Věka zněla Mozartova Malá noční hudba v podání pardubického souboru Barocco sempre giovane s rakouským dirigentem Robertem Lehrbaumerem.

Dana Ehlová