Psovodi jsou k dispozici i se svými svěřenci denně kterékoli složce Policie ČR z regionu. Účastní se různých preventivních akcí, jako jsou například kontroly chatových oblastí, bývají nasazováni při pátrání po zmizelých osobách nebo pachatelích a podobně.
Po skončení jejich aktivní služby si je psovodi nechávají. „Člověk s nimi pracuje řadu let. Je s nimi sžitý a ví, co všechno dokázali. Když přichází důchodový čas pro služebního psa, tak se stěhuje ke svému služebnímu parťákovi domů,“ shodují se psovodi.
Policejní zvířata absolvovala náročný výcvik, jehož součástí u psů je i to, že se musí naučit ignorovat hárající se fenu. „Služební psi při se práci nemohou věnovat dalším podnětům, ať je to vůně jídla, nebo blízkost hárající feny. Jejich úkolem je držet stopu a nenechat se rozptylovat,“ zdůraznil psovod.
Podotkl, že právě i z plemenných důvodů, protože mnohdy jde o šampiony, nelze psy nechat vykastrovat. Tak by se sice zabránilo tomu, že by je vábila samička, ale zároveň by policie přišla o další kvalitní psí generace.
„Naši psi jsou fyzicky zdatní a vynikající pátrači, ale používáme je i při řadě dalších akcí, zadržují pachatele. Když s nimi jdeme například do nočních klubů nebo restaurací, umějí dobře mlátit košíky při rozhánění hloučků nebo lidí při rvačce,“ doplnil přednosti zvířat psovod.