Nynější mrazy nedávají zabrat jenom lidem a strojům, ale také našim čtyřnohým kamarádům. Převážně pak těm úplně nejmenším žijícím v domech, bytech nebo v kabelkách. Ti když vystrčí čumáčky ven, většinou hned nastydnou, protože najednou jsou v teplotním rozdílu i padesáti stupňů Celsia.
Jednou z možností, jak alespoň trochu svého psa ochránit před zimou, kromě toho nechat ho zavřeného doma, je ho obléct. To v dnešní době není záležitost nijak neobvyklá.
A že je o psí „šatičky“ opravdu zájem, potvrzuje i Květoslava Jansová z prodejny chovatelských potřeb v Kostelci nad Orlicí. „Oblečky se nejvíce prodávají v listopadu a také v prosinci, to byl o ně velký zájem. Teď už se tak masivně neprodávají, i když je zima, protože lidé si je nakoupili většinou předem,“ vysvětlila Květoslava Jansová.
Cena ošacení pro pejsky se pohybuje od stokoruny za svetříky až asi do šesti set korun za kvalitnější oblečení.
To, že se v těchto mrazech nejedná o žádný velký prodej psích oblečků, potvrzuje také Lukáš Svoboda z chovatelských potřeb v Dobrušce. „Prodám přibližně dva oblečky za týden, převážně pak pro menší psy. Pro ty větší se neprodávají tolik,“ řekl Lukáš Svoboda.
A jak se nejlépe o svého psího miláčka, který je venku, postarat? Nejdůležitější je, aby měl teplou stravu a pravidelný dostatek tekutin, jelikož venku voda zamrzá. Také by bylo vhodné, aby měl zateplenou boudu.
„Do ní by se měly dávat hobliny, ale ne ty klasické od dřevaře, ale přefiltrované, které se prodávají třeba pro křečky. To aby jim neslzelo v očích kvůli prachu. Je možné je koupit i v balení po třiceti kilech. Nebo jim dovnitř dát alespoň deku, aby se měli do čeho zavrtat,“ radí předseda Základní kynologické organizace v Rychnově Karel Ehl. Sláma, kterou lidé často boudu podestýlají, není podle odborníků zrovna optimální, protože tu si psi rozdrolí a pak mají problémy s očními víčky, která jim slzí.
Není také vhodné s nimi chodit na procházky po chodnících nebo tam, kde je povrch posolený. Sůl jim totiž rozežírá packy. V případě, že to nejde jinudy, je nutné tlapky po příchodu domů opláchnout teplou vodou.
veterinář v Rychnově
Pro krátkosrsté psy jsou oblečky určitě dobré. V těchto extrémních mrazech jsou vhodné i pro ty, kteří mají delší srst, protože tělo zbytečně neprochladne. U chlupatých plemen to tak nutné není. Na hmotnosti psa zase tak nezáleží, samozřejmě, že ti větší mráz a zimu snášejí lépe, především jde ale o to, kolik má pes energie a použitelného cukru. Hlavní je tělesný pokryv a suchost povrchu těla. Je špatné, a to i u dlouhosrstých plemen, že v mrazech mají lidé tendence vzít své psí miláčky někam do tepla. Je vhodné je vzít z největšího mrazu, ale tak do teploty kolem nuly, třeba do kůlny, kde se netopí, ale jsou zde krytí před ledovým vzduchem. Když je vezmou třeba do tepla do kotelny a pak zpátky ven, tak se tělo pod chlupy orosí, a tím že zvlhne, dochází k prochlazení.