To však není všechno. Za svého psího miláčka musíte platit i městu či obci, ve které bydlíte.

„U nás se za psa platí sto korun a za každého dalšího dvě stě korun. Za kočku se neplatí nic, protože chytá myši. Také tady teď o řepné kampani máme rušnou dopravu, takže mají velkou úmrtnost,“ vtipkuje starosta Českého Meziříčí Milan Žďárek. Na dotaz proč se za psy platí a za kočky ne řekl, že pes štěká a ruší lidi a také že je může případně pokousat.

Obecně se poplatek musí platit za psa, který je starší tří měsíců, přičemž oznamovací povinnost je stanovena do patnácti dnů od jeho pořízení.

„V Dobrušce jsou poplatky za psa rozděleny do kategorií. Záleží, zda jeho majitel bydlí v bytě či v domě a také jak daleko od centra města. Cena se pohybuje od stovky do osmnácti stovek za jednoho psa a od dvou set do dvou tisíc sto za druhého psa,“ vysvětlila místostarostka Dobrušky Blanka Čiháčková. Slevu pak mají například invalidé či osoby pobírající vdovský důchod.

Pokud majitel za svého čtyřnohého přítele nezaplatí, budou mu chodit výzvy k uhrazení poplatku. Pokud ani to nepomůže, pak přijde na řadu správní přestupkové řízení.

Úředníkům v Rychnově nad Kněžnou však už s neplatiči došla trpělivost. Pokud majitel za svého pejska zaplatí až v prvním nebo druhém měsíci po splatnosti, tedy v říjnu či listopadu, poplatek bude navýšen o 50%, pokud tak učiní v prosinci, zaplatí dvakrát více. A pokud se rozhodne ho zaplatit až další rok, původní částka se navýší o 200 procent.

Přitom ceny za psa v Rychnově nepatří k těm nejvyšším. Za pejska v domě zaplatí jeho majitel sto dvacet korun a v bytě osm set korun.

Proto by si měl každý „pejskař“ dát pozor a včas zaplatit. Z ušetřených peněz pak může svému mazlíčkovi koupit něco dobrého k snědku či nějakou hračku.

A pokud by člověk chtěl ušetřit ještě víc, měl by si pořídit kočku, protože na tu se vůbec žádné poplatky nevztahují.

Na kolik vás přijde „nejlepší přítel“ v různých místech rychnovského regionu

Rychnov nad Kněžnou
pes v domě 120 Kč
pes v bytě 800 Kč

Dobruška
pes v domě 1500 Kč
pes v bytě 300 Kč
pes v centru 1800 Kč
pes v okrajové části 100 Kč

Opočno
pes v domě 300 Kč
pes v bytě 800 Kč

České Meziříčí
pes 100 Kč

Solnice
pes v domě 100 Kč
pes v bytě 200 Kč
pes v bytě s více než tři byty 400 Kč
pes určený k hlídání objektů 300 Kč

Za každého druhého a dalšího psa se většinou platí dvojnásobek poplatku za toho prvního