Ti se totiž spřátelili s lidmi z chráněných dílen. „A protože máme rádi Irsko a vzpomněli jsme si na tento svátek, napadlo nás, že oslavit ho u nás by mohlo být příjemné. I v naší republice jsou místa, kde se slaví, a řekla bych, že jeho obliba stoupá. Je to příjemný svátek, kdy se lidé sejdou a vzpomenou si na Irsko,“ vysvětlila oslavu Alena Saturková, která penzion vyzdobila do zelených barev a zelenými trojlístky, které jsou symbolem Irska.

K této příležitosti pozvali kapely z Rokytnice v Orlických horách a z Hradce Králové, které hrají na harfu a různé strunové nástroje.

„Konaly se také různé hry a soutěže o ceny. Podávaly se irské speciality jako například čtyři druhy irské whisky, irské kafe, guláš a sladký chléb, který se dělá v Irsku, nechyběla ani různě upravená masa a kančí klobásky,“ řekla Alena Saturková.

Den svatého Patrika je svátek, který se slaví každoročně 17. března na počest svatého Patrika, patrona Irska.

Obzvlášť v posledních letech si získává oblibu v celé Evropě. Lidé po celém světě ho slaví především hudbou, tancem a také popíjením tmavého piva.

Poznávacím znamením pro příznivce svatého pastýře, který přinesl do Irska křesťanství, je i zelený trojlístek. Lidé ho v den Patrikova svátku nosí namalovaný na obličeji nebo si jím zdobí oděv.

Všeobecně je pro svatého Patrika i Irsko typická zelená barva, což se v den svatého Patrika projevuje zejména nošením zeleného oblečení.