Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

'Pendreková' demokratizace společnosti

Východní Čechy - Dlouhé a nesrozumitelné věty, nezáživný výčet funkcionářů a krkolomné, dnes již zapomenuté zkratky jako například KV NF nebo OV KSČ, tak vypadaly novinové články v končící éře komunismu.

18.11.2009
SDÍLEJ:

Pochodeň z 18. a 19. listopadu 1989.Foto: Okresní státní archiv

Ekonomika před 20 lety

Zatímco o víkendu následujícím po brutálním zásahu ozbrojených složek proti studentské demonstraci na Národní třídě se v Praze postupně začaly drolit hliněné nohy komunistického režimu, východočeská Pochodeň, orgán krajské KSČ, v pondělí 20. listopadu optimisticky informovala o úspěších nových změn v řízení národního hospodářství.

Aktivy Národní fronty se čile scházely a soudruzi oceňovali své úspěchy a vzájemně se vyzývali k odstraňování chyb a nedostatků. Kdo tenkrát tušil, že za pár dní se už místo o další pětiletce bude mluvit o návratu tržního hospodářství….

Spojit síly pro cíle přestavby

Významnou politickou událostí závěru minulého týdne v kraji byla okresní konference Národní fronty, která se v sobotu konala ve Svitavách. Mezi hosty se jednání zúčastnili člen ÚV KSČ, vedoucí tajemník KV KSČ a předseda KV NF soudruh Otto Liška, vedoucí tajemník KV NF soudruh Oldřich Vaníček a další představitelé politického a veřejného života kraje a okresu.

„Uplynulé období se neobešlo bez chyb a omylů. I na Svitavský nadměrná centralizace a administrativně byrokratický systém řízení vytvořily určité brzdící mechanismy, které vedly k formalismu a oslabovaly iniciativu. Využíváme proto platformy Národní fronty k hledání nových cest a sjednocení úsilí všech společenských organizací a politických stran v ní sdružených k úspěšnému naplnění záměrů přestavby a demokratizace společnosti,“ nastínil v přednesené zprávě předsednictva OV NF smyl a cíl svolání okresní konference vedoucí tajemník OV KSČ a předseda OV NF ve Svitavách soudruh Jaroslav Drozdek. Zpráva dále podrobně hovořila o problémech života obyvatel Svitavska, věnoval pozornost plnění úkolů při aktivizaci NF, demokratizaci společenského života a podílu NF na přípravě XVIII. Sjezdu KSČ.

Dvaačtyřicet nejaktivnějších funkcionářů a členů společenských organizací NF a politických stran v ní sdružených, pracovních kolektivů výrobních závodů a národních výborů převzalo poté čestná uznání KV NF a OV NF a medaile Za socialistický rozvoj okresu Svitavy.

Jednání konference, které postupně řídili předseda OOR soudruh Alois Hejduk, člen OV NF, předseda krajského výboru Československé strany lidové, bratr František Oulehla a předseda okresního výboru Československé strany socialistické bratr Slavomil Prudil, pak pokračovalo bohatou diskusí.

Vystoupilo v ní 25 delegátů, dalších 13 předalo své diskusní příspěvky písemně. Zazněla zde řada podnětných námětů a závažných připomínek, ale také vystoupení, která byla pouhým přehledem činností a problémů příslušné organizace bez uvedení východisek k jejich řešení. Je to však zcela pochopitelné, neboť šlo o nový, netradiční přístup k výměně názorů na platformě Národní fronty, kterému se teprve musíme učit. O čem se hovořilo především? O vzájemné spolupráci a podílu členů společenských organizací NF, komunistů, příslušníků jiných politických stran a bezpartijních na rozvoji měst a obcí.

Na plný výkon

Ve chvaletické elektrárně jsme se včera odpoledne dozvěděli, že rozptylové podmínky v našem kraji jsou velmi dobré a nedělají zdejším energetikům nejmenší potíže. Naopak, vzhledem k odstavení některých kapacit na severu Čech, museli ve Chvaleticích zapojit všechny čtyři bloky na plný výkon, aby vyrovnali severočeské manko.

Potíže jim nedělají ani dosud mírné mrazy, pět, šest stupňů pod nulou plynulý provoz nemůže ohrozit.
Zcela spokojeni jsou i s předzásobením uhlí, kterého mají na skládkách 1 200 000 tun, což je zásoba naprosto dostačující. (k)

Za rozvoj zemědělství

Slavnostní setkání pedagogických pracovníků zemědělských škol, kteří se významně zasloužili o kolektivizaci zemědělství v našem kraji, uspořádal ve čtvrtek Český výbor svaz družstevních rolníků ve spolupráci s odborem školství, mládeže a tělovýchovy Východočeského KNV.

Dvacet pracovníků převzalo vyznamenání krajského odboru ministerstva zemědělství a výživy a Českého výboru svazu družstevních rolníků. Ve vystoupeních představitelů KNV, SDR a MZVŽ byla oceněna nejen účinná pomoc při zakládání JZD, ale i další propagační práce při zavádění moderních velkovýrobních technologií přímo na pracovištích zemědělských podniků.

V diskuzi se všichni shodli na tom, že kolektivizace zemědělství vytvořila základ současné vysoké úrovně zemědělské výroby, která se stala jedním z nejstabilnějších odvětví národního hospodářství. Připomněli zároveň, že vývoj pokračuje a práce nekončí. Hlavním úkolem současnosti je trvalé zvyšování biologické hodnoty zemědělských výrobků a důsledná péče o jejich zdravotní nezávadnost. (Pro)
18.11.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Nové Město nad Metují - Lázně Bělohrad
8

Krajský přebor: Náchod uniká, přehrál i Vysokou

Ilustrační fotografie.

Jak vyzrát na zimní nemoci? Poradí přednáška

Zeman se stal zdelovským hrdinou

Zdelov - Magnetem desátého kola nejvyšší okresní fotbalové soutěže byl souboj nedávných účastníků I. B třídy, ve kterém Zdelov hostil Černíkovice.

Vítězná branka Týniště nakonec neplatila

Rychnovsko - Fotbalová I. A třída: Dobruška přivezla všechny body ze hřiště poslední Bílé Třemešné.

Muzeum je stále bez ředitele

Hradec Králové - Výběrové řízení na pozici ředitele hradeckého muzea provází pochybnosti.

Opočenští Baroni v Jičíně osmkrát inkasovali

Rychnovsko - Krajské hokejové soutěže nabírají obrátky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení