"Pokud nebudou mít negativní antigenní nebo PCR test nebo nebudou očkováni dvěma dávkami vakcíny proti covidu-19, musí nastoupit dvoutýdenní karanténu. Test nesmí být starší než 48 hodin. Kontroly na hranicích budou namátkové. Pokud však bude někdo na území Polska kontrolován a bude zjištěno porušení nařízení, musí očekávat citelný peněžní trest," informovala Krajská hospodářská komora Královéhradeckého kraje.

Na podrobnosti k novým podmínkám pro překročení hranic netrpělivě čekali Poláci dojíždějící do zaměstnání do Čech, jen v kvasinském závodu Škoda Auto jich pracuje na 2,5 tisíce. Nakonec si mohou oddychnout.

Podle Koordinačního centra na české straně, jak vyplývá z dostupných informací, nejsou k uvedenému datu známy žádné překážky pro pendlery z Polska.

Mluvčí polské vlády Piotr Müller zveřejnil, že se polští pracovníci nemusí prokazovat negativním výsledkem testu, aby mohli překračovat hranice, a tak vykonávat své pracovní závazky. Mohou být ale kontrolováni na hranicích. Proto je třeba, aby u sebe měli aktuální potvrzení, že jsou zaměstnáni v Česku.

Od karantény a dalších povinností na hranicích s Polskem budou ušetřeni také řidiči v rámci mezinárodní silniční dopravy.

I z české strany se aktuálně na přeshraniční pracovníky vztahuje výjimka a tito nemusejí vyplňovat příjezdový formulář před vstupem na území České republiky a stejně tak se nemusí prokazovat písemným potvrzením o negativním výsledku antigenního nebo RT-PCR testu.

Firmy podporující testování svých zaměstnanců v průmyslových zónách na Rychnovsku jsou v současné době spíš výjimkou. Společnost Škoda Auto ve spolupráci se sociálním partnerem Odbory KOVO nabízí svým zaměstnancům jak PCR, tak antigenní testy zdarma už několik měsíců.

"Antigenních testů bylo celkem provedeno již více než 20 000. Náklady s tím spojené jsou v současné době plně hrazeny automobilkou. Testujeme desítky až stovky zaměstnanců denně a výsledky zapisujeme do zdravotní dokumentace, respektive hlásíme na Krajskou hygienickou službu. Testy v současné době provádí odborný zdravotnický personál ve Škoda Auto," říká mluvčí společnosti Škoda Auto Martina Gillichová.

Zaměstnavatelé čekají na další informace, jakou podporu v testování nabídne stát.

"Pro mnohé firmy příspěvek státu jistě umožní intenzivnější testování, nicméně ve Škoda Auto to situaci zásadně nezmění. Testování nyní nabízíme každému zaměstnanci zdarma, nyní dojde jen k navýšení počtu zaměstnanců," dodává Martina Gillichová.

Podle ministra Karla Havlíčka bude po neděli zahájeno plošné testování ve firmách na bázi dobrovolnosti, přičemž stát hodlá přispívat na 4 testy měsíčně na jednoho zaměstnance. Počítá se však, že až bude zajištěn dostatek testů, toto testování má být povinné.