"Dávám bolševikovi rok, maximálně dva", "Co je to tady za hnusnou máničku?" nebo: "To máš z toho, s kým se taháš. S nějakým anarchistickým bohémem, rudým bolševickým nokem!" Tyto a mnohé další oblíbené hlášky z legendárních Pelíšků teď zaznívají z prken, které znamenají svět, v Českém Meziříčí. Dnes už filmovou klasiku převedla do jevištní podoby nejmladší generace zdejších herců. Nejmenší chodí teprve do čtvrté třidy, nejstarší už oslavil osmnáctiny. V posledních dnech je podle režiséra tohle téma stále aktuálnější.

"Každé divadlo většinou předěláváme, Pelíšky jsou však natolik specifické, že je nejde udělat jinak, když ten film je tak perfektní. Hra vznikla vyloženě podle filmu a není v ní prostor na nějakou improvizaci. Jsou v ní scény a role totožné z filmu, akorát je hrají "mlaďáci". I kdy film není úplně slušný, ničeho jsme se nebáli, všechno jsme tam nechali. I když nám nepřišlo úplně vhodné, aby kluk ze sedmé třídy říkal holce, která je nyní v prváku: Přišel jsem s nabídkou kvalitního sexu. Raději jsme tam dali kvalitní večer. Ale i to magické těžítko máme," podotýká Roman Bednář.

Kdyby prý Pelíšky hráli dospělí, diváci by se neubránili srovnávání s excelentními výkony takových ikon, k nimž patřil třeba Jiří Kodet. "S dětmi to nakonec vyšlo ještě vtipnější než s těmi dospělými. Ze začátku jsme si s nimi ale museli sednout. Přestože se některé děti už o tom učí a něco vědí, museli jsme jim vysvětlit, co byla ta okupace, protože tou Pelíšky končí. Použili jsme i autentický spot, který v roce 1968 vysílal Československý rozhlas. Starší diváci zkoprněli, jak pocítili sílu té doby," přibližuje atmosféru premiéry divadelních Pelíšků, která se odehrála 13. února v meziříčském kině. "V hlavních rolích excelovali Pepa Panenka, Matěj Brouček, Alice Tláskalová, Róza Pavlová a Anička Vojnarová. Na konci představení jejich výbornému výkonu aplaudovalo více než 200 diváků."

Z Českého Meziříčí
Zčásti opadané, vybledlé, ale stále tu jsou. Stopy starých firem na Rychnovsku

Olovo se příště bude lít v sokolovně

Mladí herci se s Pelíšky znovu představí 5. března při dalším ročníku Meziříčské kulturní bžundy v sokolovně, kde určitě také dojde na měření medvěda kodiaka.

"Do kina se vejde 200 lidí, i když na premiéře jich tam bylo o něco víc. V sokolovně je daleko víc prostoru a má svoji atmosféru, protože se tam prolínají oba dva soubory a je to taková oslava ochotnického divadla u nás," tvrdí Roman Bednář.

Nápad znovu oživit po půlstoletí zdejší ochotnickou tradici se prý zrodil v místní knihovně, knihovnice Míša Bastlová si vytipovala děti a založila s nimi divadlo Mladých herců, v roce 2014 odehrály své první představení.

Deník na návštěvěZdroj: Deník

"Tehdy chodily do druhé či třetí třídy, některé postupně odcházely, ale přicházely nové. Teď jich je celkem 16, asi pět z nich tam je od samého prvopočátku. Já jsem přišel až na první zkoušku. Dřív jsem dělal divadla i jinde než Meříči, dnes tady máme dva soubory, divadlo Mladých herců a od roku 2016 Divadelní sešlost České Meziříčí, v níž je 20 dospělých herců. U obou jsem režisér, vedoucí - všechno dohromady." vysvětluje Roman Bednář.

A některé rodiny mají zastoupení v obou divadelních souborech.

Ze sbírky v Dobrušce.
Obrovská vlna solidarity s Ukrajinou se valí Rychnovskem

Zimní sezona patří divadlu

"Vybíráme si vždycky velké hry, hráli jsme třeba: Donaha!, Světáky, Sestru v akci a teď máme Tři mušketýry, kde se nabízí obrovský prostor pro předělání této klasiky. Stejně jako u Dívčí války, kterou sehrály děti před pandemií," připomíná principál.

Jak prozradil, Pelíšky nacvičovali Mladí herci od začátku října, dvakrát týdně. Hraním však ochotnické spolky v Meziříčí nežijí celoročně, zpestřují si jím zimní sezonu. Přes rok odehrají před publikem jedno až dvě představení a mají úspěch. "Radost z toho máme, proto to děláme," dodává Roman Bednář.