Na webu Krajské hygienické stanice Pardubického kraje na příznivce přírodního koupání „svítí“ smajlíky, které dávají na vědomí, že voda v Pastvinské přehradě je vhodná ke koupání. Na výbornou dopadly všechny čtyři sledované lokality: Šlechtův a Petrův palouk, Panelovka i U kapličky. Tato vodní plocha se čistou vodou pyšní dlouhodobě.

Čistá voda, tropické teploty a horší ekonomická situace českých rodin z přehrady letos udělaly vyhledávaný cíl. „Návštěvnost je extrémní, takovou jsem nejméně deset let nezažil,“ potvrzuje Oldřich Houdek, předseda místní skupiny Vodní záchranné služby ČČK Pastviny.

I když je podle něj na Pastvinách „hlava na hlavě“ a mezi plavci musejí záchranáři ve člunu doslova kličkovat, neprojevuje se to naštěstí na počtu úrazů. Pod vodou letos zatím záchranáři hledali jen utopené mobily, hodinky, eventuálně lodičky.

„Sezona začíná, k tomu jsou úměrná zranění a jejich počet. Zatím nic dramatického nebylo, spíš je to klasika: odřeniny, řezné rány, klíšťata,“ vyjmenovává záchranář s tím, že i přes tropické teploty nezaznamenali jediný případ úpalu nebo úžehu. „Osvěta, co se týče zdraví, je na vzestupu, takže informovanost lidí je větší, jsou také opatrnější. Přibylo také bezpečnostních pomůcek, všechno je kvalitnější - vesty, lodičky, šlapadla,“ pochválil veřejnost Oldřich Houdek.

„Nástup veder nebyl ze dne den, takže se na to lidi připravili. Myslím, že teď už jsou aklimatizovaní i na tropická vedra,“ domnívá se zkušený záchranář.

Vodní záchranáři mají na Pastvinách nepřetržitou čtyřiadvacetihodinovou službu. Denně slouží dva kvalifikovaní záchranáři, příslužbu mají další z nich. „Dvakrát denně objíždíme přehradu, monitorujeme situaci a samozřejmě ošetřujeme případná zranění jak na vodě, tak pochopitelně v přilehlých kempech. Dozorujeme, aby děti měly vesty, neskákalo se z mostu a byla dodržována pravidla plavebního řádu,“ doplnil Oldřich Houdek, který si bezesporu přeje, aby současný klid vydržel po celou sezonu. Tragickou událost Pastviny zažily před dvěma lety, kdy tam utonul osmnáctiletý mladík ze Šumperska. Tehdy to byla další oběť po sedmi letech.

(miš)