V České republice neexistuje oficiální značka, která by vyhrazovala parkovací místo pro rodiny s dětmi. Přesto se některé firmy snaží tuto službu poskytnout. Na Rychnovsku jich ale zatím moc není.

Dopravní značení umožňující matkám s kočárky pohodlnější parkování je přímo v Rychnově nad Kněžnou pouze u supermarketu Tesco. ,,Podle mého názoru je to výborná věc. Škoda, že jich není víc i jinde, určitě bych je využila,“ uvedla matka jedenapůlleté dcery Jana Rollová z Rychnova nad Kněžnou.

Vedení Tesca vnímá tato speciální místa jako přidanou službu zákazníkům. ,,Jejich nabídkou chceme vyjít vstříc všem maminkám či rodinám a učinit pro ně nákupy u nás jednoduché a příjemné. Místa jsou v blízkosti vchodu a bývají prostornější,“ uvedla tisková mluvčí Tesca Jana Matoušková.

O tom, že existuje možnost používat podobnou značku, nevěděli na většině úřadů na Rychnovsku. ,,Vůbec netuším, že by taková věc byla možná. Ani jsem o tom nikde neslyšela,“ uvedla asistentka tajemníka Městského úřadu v Rychnově Pavla Jarošová. Podobně reagovali i na rychnovském Úřadu práce a na Městském úřadu v Týništi. ,,O něčem takovém slyším poprvé. Místa pro invalidy máme, ale tohle je novinka,“ shodoval se ředitel Úřadu práce Petr Richtera s týnišťským tajemníkem Bohuslavem Forejtkem.

Informovanější byli na Městském úřadu v Dobrušce. ,,Máme asi deset parkovacích míst, některá z nich jsou vyhrazena pro zdravotně postižené. Vím ale, že existuje i speciální značka pro matky s dětmi,“ uvedla vedoucí správy majetku města Dobruška Zdenka Hanousková. O tom, že by taková parkovací místa v Dobrušce vznikla, se však ještě nejednalo. ,,Nedostali jsme žádný oficiální podnět, ale nebráníme se takové možnosti,“ vysvětlovala místostarostka Blanka Čiháčková.

Speciální místo nenajdou matky ani na náměstí v Rychnově. Přitom právě tam je množství obchodů, kam maminky mohou zamířit. Svým zákazníkům se snaží vyjít vstříc například ČSOB, ale zvláštní místa pro matky také nemá. ,,Na náměstí jsme vyhradili tři místa pro klienty banky, ale nijak je neoznačujeme. Místo může jednoduše použít každý klient bez rozdílu,“ uvedl ředitel ČSOB Jaroslav Udlínek.

Rozšíření značky by možná pomohlo, kdyby byla zavedena jako oficiální. Mezi oficiálně registrované značky zatím patří pouze vodorovné značení míst pro zdravotně postižené a invalidy. ,,Určitě by se používala více. Značení pro invalidy se podle mě také rozšířilo díky tomu. A pro matky s dětmi by to bylo výborné. Vždyť už jenom kličkovat s kočárkem přes celé parkoviště je o zdraví,“ stěžovala si Rollová.

(luc)