Někteří rychnovští občané přišli o bezplatné parkování před svým domem. Nabízí pražská firma, která systém zavedla, přijatelné řešení?

PRO ZVĚTŠENÍ KLIKNĚTE NA GRAFIKU

Jak upřesnil starosta Jiří Rokl, zavést nový systém bylo nutností, protože současný stav byl nevyhovující. „Ve veřejné soutěži zvítězila současná firma, která přišla s lepší finanční nabídkou,“ reagoval na dotaz starosta.

„Co je to za nesmysl, já jsem doposud u činžáku parkoval zadarmo. Je pravda, že jsem si nikdy nebyl jistý místem, ale to mi teď také nikdo nezaručí.“ Podobný problém, se kterým přišel občan žijící v ulici SNP, kde se objevily nové parkovací hodiny, je již několik dní hlavním tématem rychnovské veřejnosti. Diskusi odstartovala informační akce, kdy se ve schránkách a za stěrači vozů objevily letáčky s novým parkováním.

„Nejatraktivnější místa v centru, určená pro návštěvnické parkování, jsou rozdělena do tří pásem. Pod krátkodobé parkování s tarifem 20 korun za hodinu patří Staré náměstí, ulice Svatohavelská a Bezručova. Střednědobé parkování s tarifem 10 korun za hodinu zahrnuje parkoviště za Městským úřadem, ulici SNP, Hrdinů odboje a Poláčkovo náměstí. Dlouhodobé parkování , kde se platí pět korun za hodinu a nebo dvacet korun za den, zahrnuje parkoviště na ulici Dobrovského, Kolowratskou a Masarykovu ulici,“ popsala zóny Pavlína Adamčíková z pražské firmy, která systém zavedla.

Jak doplnila, občané, kteří přišli o parkování před svým domem, zde mohou parkovat bezplatně i nadále, ale pouze od 18 do 8 hodin ve všední dny a od 13 do 8 hodin v sobotu a v neděli. „Kromě toho jsme pro Rychnov vymysleli ještě jednu specialitu. Tito občané si budou moci zakoupit kartu pro rezidentní a abonentní parkování, která jim umožní stát i v místech pro návštěvnické parkování. Cena rozpočítaného parkovného pak bude nízká,“ poradila pracovnice s tím, že celý systém je ještě otevřený a teprve čas ukáže, zda je třeba ho někde upravit. „V případě potřeby se tomu určitě nebráníme,“ dodala.

PRO ZVĚTŠENÍ KLIKNĚTE NA GRAFIKU