Byli jimi někdejší sovětský kosmonaut Viktor Petrovič Savinych a americký kosmonaut James Shelton Voss. Oba se v těchto dnech účastní 22. Mezinárodního kongresu účastníků kosmických letů, který se až do soboty 10. října koná v Praze.

„Na kongres přijelo více jak padesát kosmonautů z celého světa, včetně takových, jako je Alexej Leonov, který jako první člověk vstoupil do volného prostoru, první žena v kosmu Valentina Těreškovová, Alexej Gubarev, jenž letěl s naším Vladimírem Remkem, či první čínský kosmonaut Yang Liwei,“ prozradil organizátor pardubické návštěvy Milan Halousek s tím, že právě včera se kosmonauti vždy ve dvojících rozjeli na besedy do českých a moravských měst.

Kosmonauti, kteří ve středu zavítali do Pardubic, patří ke světové kosmonautické špičce. Viktor Petrovič Savinych absolvoval v osmdesátých letech minulého století celkem tři kosmické lety a strávil v kosmu 252 dny. Jeho největším počinem bylo znovuoživení kosmické stanice Saljut 7. „Prvním problémem ji bylo v kosmu vůbec najít, protože se ztratila z radaru a neodpovídala na signály ze země. Pak jsme museli oživit energetické zdroje. Bylo to obtížné, protože tam byla tma a velká zima,“ vzpomíná stý sovětský kosmonaut Savinych. Ten svého času dokonce patřil mezi lektory, kteří připravovali na kosmický let i prvního československého kosmonauta Vladmíra Remka.
Podplukovník americké armády James Shelton Voss se ke kosmonautice dostal jako bývalý vojenský pilot. Do vesmíru se podíval pětkrát a drží rekord v pobytu ve volném prostoru. „Je to bez čtyř minut devět hodin. Zatím jej nikdo nepřekonal. Normální pobyty se pohybují tak kolem šesti hodin,“ uvedl Voss s tím, že ale nejkrásnějším zážitkem je pro něj, kromě pocitu beztíže, pohled na Zemi. „Je prostě krásná,“ prohlásil Voss.

Oba hosté v krajském městě navštívili nejprve Střední průmyslovou školu elektrotechnickou a Gymnázium Dašická a odpoledne pak pobesedovali se studenty a veřejností na pardubické univerzitě. Návštěvu Pardubic zakončili prohlídkou Hvězdárny barona Artura Krause.

Lukáš Peška