„Byl transportován vrtulníkem do Fakultní nemocnice v Hradci Králové, kde svým zraněním podlehl. Policejní komisař nařídil k zjištění příčiny úmrtí soudní pitvu,“ uvedla mluvčí chrudimské policie Věra Hamáčková.
Zpráva o úmrtí výsadkáře se na veřejnost dostala až včera ráno. „Rodina vojáka již byla informována,“ řekla mluvčí generálního štábu Jana Růžičková.
 Náčelník generálního štábu zastavil s okamžitou platností používání padáku, který se stal chrudimskému vojákovi osudným. „Tento typ se používá v armádě už od roku 1980,“ dodala Růžičková.

Nehody parašutistů v České republice často končí smrtí

V souvislosti se středeční tragickou událostí v Chrudimi uvádíme výběr nehod, při kterých v posledních letech přišli v České republice o život parašutisté:
15. července 2006 - V Kolíně se zabil šestačtyřicetiletý parašutista. Podle vyšetřování se muži při sportovním seskoku neotevřel padák a zřítil se k zemi.
21. července 2007 - V Chrudimi zahynul při seskoku čtyřiašedesátiletý amatérský parašutista. Neotevřel se mu padák, dopadl do chrudimského sídliště mezi domy a namístě zemřel.
20. října 2007 - V Erpužicích na Tachovsku zemřela šestnáctiletá dívka. Při seskoku na místním letišti se jí neotevřel padák.
26. července 2008 - Osmadvacetiletý muž zemřel při seskoku padákem na letišti v Jaroměři-Josefově na Náchodsku. Muž, který absolvoval základní výcvik, se po technické chybě dostal do rotace a po volném pádu utrpěl těžká zranění, kterým namístě podlehl.
28. září 2008 - Na prostějovském letišti zahynul parašutista, kterému se při seskoku ze 4000 metrů neotevřel hlavní ani záložní padák.
28. ledna 2009 - Při hromadném seskoku padákem zahynul u Chrudimi vojenský parašutista. Stalo se to při zkouškách nového typu padáku.
5. dubna 2009 - V Braňanech na Mostecku se při doskoku smrtelně zranil dvaatřicetiletý parašutista. Nezvládl přistávací manévr a spadl ze dvou až třímetrové výšky.
21. června 2009 - Při tandemovém seskoku u Mladé Boleslavi zahynuli dva parašutisté. Nehodu způsobila technická závada, která instruktorovi neumožnila odhodit hlavní padák, do něhož se poté zamotal i padák záložní.
9. srpna 2009 - Jednatřicetiletý parašutista zemřel při nehodě na letišti v Kunovicích na Uherskohradišťsku. Podle výsledků vyšetřování zřejmě prováděl s padákem riskantní manévr, který nezvládl.
17. února 2010 - Při výcviku nočních seskoků zahynul v Chrudimi vojenský parašutista. Vojákovi se po výskoku neotevřel hlavní padák.

(ron, čtk)