VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Paradoxy uplynulých dvaceti let

Rychnovsko – Na dobu socialistického zřízení v Československu vzpomínají různí lidé různě. Jinou představu o minulosti mají dnešní dvacátníci, třicátníci a ti starší, kteří se aktivně podíleli na fungování režimu jeho podporou, anebo bojovali proti němu.

16.11.2009
SDÍLEJ:

17. listopad. Výročí sametové revoluce. Ilustrační foto.Foto: DENÍK

Výročí a státní svátky obyčejně míjejí bez povšimnutí – to ale není případ dobrušských občanů, kteří se rozhodli zavzpomínat na 17. listopad 1989 na dobrušském náměstí.

Dobrušská Sametová revoluce

„V programu bude připomenuta jak doba, která listopadu 1989 předcházela, tak hlavní okamžiky Sametové revoluce. A to nejen ony obecně známé, které tvořily historii, ale i průběh listopadových dnů u nás v Dobrušce. Program bude proložen písněmi, které se tenkrát staly symbolem doby,“ vyjadřují se k náplni večera iniciátoři akce.

„Setkání se rozhodně hodlám účastnit,“ potvrdil například dobrušský občan Jakub Zahradník. Pořadatelé tímto způsobem chtějí upozornit na skutečnost, že úspěch listopadových změn by nebyl možný i bez menších měst a obcí a zejména bez stovek a tisíců bezejmenných odvážných lidí, kteří tehdy potlačili strach, opustili anonymitu davu a vystoupili na improvizovaných mítincích. Tito lidé tak činili v situaci možná mnohem obtížnější, v prostředí, kde každý každého velmi dobře znal a riziko represe a šikanování moci bylo velké.

Soukromé vzpomínání

Na období přelomu totality v demokracii budou na jiných místech regionu občané vzpomínat soukromě. „Na 17. listopadu plánujeme zkoušku kapely,“ vyslovil se k tomuto datu například hudebník Slávek Klecandr. Revoluce mne zastihla, když jsem byl v maringotce v lesích u Trutnova,“ zavzpomínal. Po týdnu jsem dorazil domů a připojil se k tehdejším protestům na rychnovském náměstí,“ dodal Klecandr.

„Z velké i místní politiky se postupně vytrácí morálka, znovu začínají vše „válcovat“ úzké skupinové zájmy, bují korupce a lež se stává tolerovaným pravidlem. Správa věcí veřejných jako by se stále více a více uzavírala – to nutně vede k nárůstu odcizení i pocitům skepse k možnosti tyto jevy ovlivnit a vrcholí narůstající lhostejností. To bylo nebezpečné před dvaceti lety a je stejně nebezpečné dnes. Historie se nikdy neopakuje. Ale zapálením svíček a společným zvoněním klíči budou účastníci dobrušského shromáždění moci prožít po dvaceti znovu pocit sounáležitosti, který tehdy dával lidem sílu a který nám dnes už zase trochu chybí,“ zní vyjádření dobrušských občanů k tomuto datu.

Tradičně přistupují s úctou k výročím české státnosti také skauti, pro které jde o příležitost k oslavám 20. let znovuobnovené činnosti po sametové revoluci.

Význam dvacetiletého výročí si uvědomují i ti, kteří zažili předlistopadovou dobu jako děti a pamatují na paradoxní reálie dřívější doby. „To, že můžeme žít ve svobodné zemi, není samozřejmost, rozhodně bych neměnila,“ míní Petra Sršňová z Dlouhé Vsi. „Měli bychom si vážit všech, kdo proti režimu bojovali,“ domnívá se Veronika Bačová z Kostelce nad Orlicí.

Autor: Iva Růžičková

16.11.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Rychnovští kriminalisté odhalili tři pěstírny konopí.

Rychnovští kriminalisté odhalili tři pěstírny konopí

Ilustrační foto

Rychnov a Kostelec hrají doma

Kam za zábavou: Funk You! a DJ All-in

Rychnovsko /POZVÁNKY/ - Na koupališti v Kostelci nad Orlicí proběhne již legendární tancovačka, kde si užijete funky a breakbeat hudbu. Akce se koná v sobotu 21. října od 21 do 2 hodin.

Baroni přivítají Nový Bydžov

Rychnovsko - Kam za sportem v okrese:

Volební místnosti jsou i pod policejním drobnohledem

Královéhradecko - Volební „bitva“ právě vrcholí. Z preventivních důvodů se na hladký průběh letošních voleb do Poslanecké sněmovny zaměřila i policie v Královéhradeckém kraji.

Těsné domácí prohry doberských „fialek“

Dobré - Ligové soutěže stolních tenistek pokračovaly dalšími zápasy. Prvoligovým i druholigovým doberským „fialkám“ se v domácím prostředí nedařilo, když své zápasy těsně prohrály. Uspělo jen divizní „déčko“, které remizovalo s Pardubicemi a zdolalo Chrudim.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení