Papírnictví a obchody se školními potřebami mají skutečné Vánoce.

A východočeské hypermarkety už několik dní zdobí obrovské plakáty „Zpátky do školy“ a další. Lidé, utrácejte. A aby obchody přitáhly rodiče právě k sobě, lákají na řadu slevových akcí.

„Je to hrozný nápor na rodinný rozpočet. Před třemi lety jsme poprvé vypravovali do školy Honzíka, teď Adélku. A většinu věcí musíme koupit nových,“ posteskla si Helena Rajská z Hradce Králové.

Největší dilema má s výběrem aktovky pro Adélku. Nejlevnější se dají pořídit i za pár stovek, kvalita materiálu a zpracování ale bývá na pochybné úrovni. A pro nošení na dětských zádech je nedoporučují ani dětští lékaři.

„Připlaťte si radši za dražší a kvalitnější, pod kterou se vašim dětem nebude kroutit páteř,“ vzkazují pediatři.
Dobrou volbou proto může být nákup v klasických malých papírnictvích. Prodavači rodičům lépe poradí a často nebývají dražší než markety.
A kdo ví, co přesně chce, pořídí školní výbavu vůbec nejlevněji na internetu. Ceny tu bývají až o 20 procent nižší než v kamenných obchodech. Ale ne vždy a všude, je třeba pečlivě porovnávat.

Pastelkovné nepřežiloA možná ještě jedna rada: nenechávejte nákup na poslední dny před začátkem školního roku. Regály v obchodech by mohly už být poloprázdné.
Letos naposledy si rodiče prvňáků mohou finančně pomoct zažádáním o tisícikorunové pastelkovné. To náleží všem rodinám, které pobírají přídavky na děti. Pak jen stačí na úřadě práce vyplnit příslušný formulář.

Tento týden schválená daňová reforma už s pastelkovným pro rodiče nepočítá. Dostanou je přímo školy. Opoziční dezertéři Melčák a Pohanka, díky jejímž hlasům reforma prošla, přitom její podporu podmiňovali právě zachováním pastelkovného.

Nedělejte si ale ani těžkou hlavu s tím, pokud se vám nepodaří sehnat celou výbavu nyní. Na první školní dny je potřeba jen aktovka s plnicím perem, nějaké pastelky a guma, pro hodiny tělocviku pak přibalte tepláky, tílko a cvičky. Ostatní věci pak pohodlně nakoupíte v průběhu září podle konkrétních potřeb školy.

Jednodušší to mají rodiče odrostlejších dětí. Finančně ovšem nikoliv. V průběhu roku je totiž čekají tisícikorunové výdaje za výlety, sešity, učebnice a další pomůcky.