Začátek školního roku je už za dveřmi a s ním i každoroční útok na prodejny papírnického zboží. Neplatí to však všude. Někde již dlouhou dobu pociťují odliv zákazníků způsobený nabídkou supermarketů. „Už pět let se začátek školního roku nijak neprojevuje, všechno se to přesunulo do řetězců,“ konstatoval Milan Hovorka z papírnictví v Solnici.

Přítomnost velkoprodejny v daném městě může být jedním z faktorů ovlivňujících zájem o klasické obchody se školními a kancelářskými potřebami. Potvrdili to prodejci z Týniště nad Orlicí nebo Opočna, jimž v posledních dnech obrat stoupl přibližně o 25 procent.

Pořizování výbavy pro školáka se odvíjí od toho, zda škola poskytne seznam požadovaných pomůcek s předstihem. Tak je tomu například v Rychnově nad Kněžnou, ale v Opočně si na instrukce počkají až do 1. září. Shoda je v tom, že největší nápor zákazníků přijde až v prvních dvou školních dnech.

Každý chce kelímek

Obchody jsou podle slov zaměstnanců dobře předzásobeny, přesto již byly některé druhy zboží vyprodány. „Zákazníci u nás v uplynulých dnech rozebrali všechny sešity, ale zásoby jsme již doplnili,“ řekla Veronika Voglová z papírnictví v Rychnově.

Velký zájem je také o novinky na trhu. „Vyprodali jsme zázračné kelímky. Jejich výjimečnost spočívá v tom, že se naplní vodou do jedné třetiny a díky tvarovanému okraji se při převrácení nevylijí,“ rozvedla Soňa Polová z Opočna a dodala, že velký zájem je o pero Stabilo easy.

To potvrzují i jinde. „Populární novinkou je letos pero, které má verze pro praváky i leváky. Je o něj opravdu veliký zájem,“ shodla se na dálku se svou kolegyní Klára Slezáková z prodejny v Týništi nad Orlicí.

Rozdílné zkušenosti mají prodejci s tím, zda rodiče volí pro své děti klasické aktovky nebo modernější batohy. „Odhaduji, že lidé kupují tak z 98 procent batohy. Aktovky se podle mne dětem špatně nosí,“ nepochybuje Soňa Polová.

Jinou zkušenost mají ale v rychnovské prodejně. „Prodáváme aktovky české značky, o které je dostatečný zájem,“ oponuje Veronika Voglová. Rozdílné pohledy jsou také na to, kolik v průměru utratí rodiče školáka při nákupu kompletní výbavy. Jednota naopak panuje v tom, že nejdražší položkou je zmiňovaný batoh nebo aktovka. Následuje penál a výtvarné potřeby.

Hrubým průřezem se pak dá vyvodit, že bez koupě školního zavazadla odchází zákazník lehčí v průměru o tisíc korun. To nikomu jistě úsměv na tváři nevyloudí, avšak oproti nákladům na vysokoškolské studium je to stále ještě pakatel.

Orientační ceny školních potřeb

Sešit formátu A4 10 – 15 Kč
Obal na sešit formátu A4 1 – 4 Kč
Tužka obyčejná 2 – 5 Kč
Pastelky 10 – 50 Kč
Vodové barvy 30 – 50 Kč
Pero Stabilo easy 200 Kč
Školní penál 100 – 250 Kč
Školní batoh 300 – 3000 Kč
Boty na tělocvik od 200 Kč
Tepláky 200 – 300 Kč
Pláštěnka 150 – 250 Kč
Taška na tělocvik a přezůvky 200 Kč