Nesoulad uvnitř "bruselsky" kulaťoučké a hvězdičkami orámované Evropy, ten měl zřejmě na mysli David Černý, když vytvářel svou – naši Entropu.
A jakou entropii by pozorovatelé zjistili v naší maličké republice? Jaká je míra naší vnitřní neuspořádanosti?

Deník dobře ví, kde v krajích bota tlačí.
Vytvořil pro své čtenáře zrcadlo našich problémů, „czech-entropu“, zkráceně Czechtropu.

A protože ta v Bruselu má formu plastikového výlisku slepovacího modelu, drželi jsme se stylu a rovněž zhotovili skládačku.

#flash|https://g.denik.cz/1/eb/czechtropagrafika.swf|500|500|czechtropagrafika#

Její díly k sobě pasují přesně. Jak ladí obsah, můžete posoudit ZDE.

Líbí se vám atribut královéhradeckého kraje se symbolikou nedokončené dálnice a „havrana“? Vystihl Deník správně krajský problém, který je v republice všeobecně znám?

Vyjádření královéhradeckého hejtmana Lubomíra France:

"Člověk by se měl umět zasmát sám sobě. Každá satira se však musí dělat vkusně a nápaditě. Přiznám se, že mě vyobrazení kraje jako dálnice končící ve ztracenu moc netěší. Tento problém, který se snažíme intenzivně řešit, na mě příliš doléhá, než abych se mu mohl zasmát. Pokud jde o svéráznou plastiku Entropa v Bruselu, nezatracuji ji jako celek. Některé nápady jsou na ní zdařilé, jiné však zavání obvyklými klišé či postrádají potřebnou míru vtipu a vkusu."

LUBOMÍR FRANC

VOX POPULI, VOX DEI?

(NÁZORY RESPONDENTŮ NEVYJADŘUJÍ POSTOJ REDAKCE)


Za uměleckou svobodu a pravdu se netřeba omlouvat

(Názor"BR čtenáře vložený jako příspěvek do webové sekce Čtenář - reportér 16. ledna 2009)

Umělecká instalace Davida Černého je dle mého soudu zdařilou uměleckou nadsázkou, kterou se není třeba urážet. Vyjadřuje tu dávnější, tu temnější minulost, ale i současnost našeho kontinentu.
Je určitě lepší a zdařilejší prezentací naší země v Evropské unii než vládní „Evropě to osladíme!“
Možná i s blížícím se výročím sametové revoluce odkazuje též na naše, dnes již zhusta zapomenutá hesla o tom, že „pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí“.
Prostě je to tak: Dálniční síť v Německu začal stavět Adolf Hitler – a celá Evropa ji Německu závidí. Turecké záchody v Bulharsku zná mnohý, a kdo na nich vykonal svoji nejnižší lidskou potřebu, tak ten musí ocenit jejich hygieničnost. Kouřící atomové věže ze siluety Rakouska a Slovensko svázané maďarskou trikolórou nám také netřeba vysvětlovat…
No a co s námi? Já bych navrhoval zeď. Protože jak kdysi říkal jeden můj kolega „Nejsme žádní přizdisráči!“ Nebo jsme?
Bc. Petr Fejfar

ENTROPA je od pojmu ENTROPIE

"Entropie je obecně veličina udávající míru neuspořádanosti zkoumaného systému nebo také míru neurčitosti daného procesu." (slovník cizích slov)