V rychnovském regionu funguje pouze jedno bytové družstvo, které spravuje panelové domy – Stavební bytové družstvo Průkopník.

,,Spravujeme celkem sto a dva domy po celém Rychnovsku, na starost máme přes 3 200 bytů. Téměř 2000 z nich jsou v majetku družstva, zbytek je odprodán nájemníkům do soukromého vlastnictví. Výjimku tvoří několik desítek bytů, které vlastní například právnické osoby,“ uvedl představitel družstva Bohumil Rousek.

Družstvo dohlíží na údržbu a revitalizaci panelových domů. V současné době se investuje hlavně do zateplení. ,,Zájem o tuto formu opravy je velký. V loňském roce jsme zateplili devět domů, letos jich máme v plánu dalších sedm. Loni jsme v přepočtu na jeden byt udělali opravy za pět tisíc korun,“ vypočítával Rousek.

Případné opravy nebo zmíněné investice do zateplení jsou hrazeny z fondů rezerv a oprav, do kterých přispívají sami nájemníci nebo vlastníci bytů. Na množství peněz ve fondu záleží, jak velké opravy si mohou nájemníci dovolit a na co si musí ještě ušetřit.

,,Pokud chtějí nájemníci zateplit dům najednou, většinou na to nemají dost peněz. Musí si pak brát různé půjčky nebo úvěry,“ uvedl vlastník bytu v panelovém domě v Rychnově, který si nepřál být jmenován. ,,My jsme zateplovali postupně po jednotlivých stěnách. Práce se protáhla na několik let, ale zase jsme si nemuseli brát půjčku,“ dodal vlastník.

Postupné opravy domů mohou sice nájemníkům ušetřit starosti s úvěrem, ne všem se ale takové řešení zamlouvá. Na některé byty se totiž dostane později, přestože jejich obyvatelé na opravy přispěli stejnou částkou. ,,Bydlím s přítelem v panelovém domě. Jednu polovinu opravili už minulý rok, ale my pořád jen čekáme. Navíc už od prosince stojí u domu lešení, a přesto se stále nic neděje,“ stěžovala si Alena Ráčková z Opočna.

Další oblíbenou úpravou panelových domů je výměna starých oken za okna plastová. Ta spolu se zateplením umožňují nižší odběr energií. ,,Kromě těchto investic provádíme také výměnu střešních plášťů. I ta pomůže snížit únik tepla,“ uvedl Rousek.

Stáří panelových domů na Rychnovsku se v průměru pohybuje kolem pětadvaceti let. Podle Rouska není toto číslo nějak vysoké, je však nutné se o dům starat. ,,Nemáme žádný objekt v havarijním stavu, naopak si kromě údržby můžeme dovolit i revitalizace,“ pochlubil se Rousek.

Změnou prošly i výtahy ve všech panelových domech pod správou SBD Průkopník. Na všech jsou namontovány dveřní clony, které zabraňují poranění osob i poškození výtahu. ,,Záleží, jestli Evropská unie nevydá nějakou přísnější směrnici pro výtahy. Pak by se třeba musely celé vyměnit a na to bychom asi neměli,“ strachoval se nájemník, který nechtěl uvést své jméno.

(luc)