Narážel tím, na dlouholeté potíže s výkupy pozemků, na strastiplné přípravy stavby, na dny, kdy se zdálo, že se „zítra může začít“, že „do konce roku bude trasa hotová“ a opak byl vždy pravdou. Přesto se na začátku března letošního roku "koplo do země" a výstavba začala.

Stavbu se podařilo v termínu dokončit, a tak se v neděli 4. června příznivci cykloturistiky dočkali. Bylo právě 10 hodin dopoledne, když stuhu v barvách Dobrušky a Opočna naráz přestřihli Šárka Škrabalová, starostka Opočna, Petr Lžíčař, starosta Dobrušky, Petr Sadovský a Petr Poláček, místostarostové Dobrušky a v neposlední řadě také desetinásobný mistr světa v jízdě na kostitřasu Josef Zimovčák a známý chirurg prof. Pavel Pafko.

Právě poslední dva byli leadery pestrobarevného pelotonu v rámci charitativní tour Na kole dětem, která již osmým rokem brázdí Českou republiku a pomáhá onkologicky nemocným dětem i jejich rodinám. Město Dobruška podpořilo aktivity Josefa Zimovčáka a jeho nadačního fondu darem 20 tis. korun, aby krátce po předání symbolického šeku mohla být předána veřejnosti do užívání i vytoužená cyklostezka, která konečně spojila dvě sousední města.

Obě radnice považují tento okamžik za důležitý počin nejen vzájemné propojenosti a spolupráce, ale také v zajištění bezpečnosti vyznavačů cyklistiky. A cyklisté? O jejich spokojenosti jasně hovoří „palce nahoru“ na facebookové stránce Město Dobruška.

Dana Ehlová