Také tentokrát vedly jejich kroky po části královské cesty, ale neskončily na Hradě, nýbrž v sále Martinů Lichtenštejnského paláce na Malostranském náměstí, kde korunoval svoje umění ve hře na královský nástroj Pavel Svoboda v rámci absolventského koncertu, jako jednoho z vrcholů studia na Hudební fakultě AMU.

Z Valu do velkého světa hudby

Pavel Svoboda pochází z Valu a do velkého světa hudby vyšel po absolvování ZUŠ v Dobrušce. Své první hudební kroky dělal pod vedením Daniely Štěpánové (akordeon) a Radky Zdvihalové (klavír). Dnes patří k nejúspěšnějším varhaníkům mladé generace, je laureátem mezinárodní soutěže Pražského jara, koncertuje se špičkovými tělesy a sólově už vystoupil v mnoha zemích Evropy.

Jeho potenciál je však mnohem širší, někdy se zdá, že téměř nevyčerpatelný. Je již pátým rokem uměleckým ředitelem Mezinárodního hudebního festivalu F. L. Věka, který má punc nejvyšší kvality – na festivalových koncertech vystupují nejlepší hudebníci a soubory, zní skvělá hudba a sály mnohdy doslova praskají ve švech. Vedle toho právě prostřednictvím festivalu inicioval záchranu unikátních varhan v Husově sboru v Dobrušce a vše nasvědčuje tomu, že letos na podzim bude vzácný nástroj znovu hrát.

„Bravo" z publika přijaté s úsměvem

…ale vraťme se zpět do sálu Martinů v Praze. Během večera zněly skladby Bruhnse, Bacha, Eschaicha, Liszta a Regera a Pavel Svoboda podal při jejich provedení excelentní výkon, při němž se leckomu tajil dech. Technicky náročné skladby zvládl s bravurou a elegancí a „bravo", které se na závěr ozývalo z publika, přijímal s potěšením a úsměvem.

Spolu s „účastníky zájezdu" sledovali Pavlův výkon spolužáci, přátelé i rodina, samozřejmě také docent Jaroslav Tůma, u něhož studoval, nechyběl ovšem ani vynikající klavírista, dobrušský rodák, Jaroslav Šaroun.

Nezeptat se proto člověka, který byl členem České filharmonie a na pódiu doprovází například pěvkyni Dagmar Peckovou, na jeho hodnocení, snad ani nebylo možné: „Na koncert Pavla Svobody jsem se moc těšil. Mám velkou radost, že se jednoznačně povedl a Pavel předvedl nádherný a uvolněný výkon. Byl to pro mě velký svátek."

Krátce potom, co přijal spoustu gratulací, popsal své pocity hlavní aktér večera: „Dojmy? Uteklo to. Jsem na sebe náročný, takže vždycky to může být ještě lepší, ale v rámci možností jsem spokojený. Jsem rád, že tolik lidí vážilo cestu sem do sálu, kde jsou každý den dva absolventské koncerty a nedá se tedy počítat, že lidé zaplní celý sál. Jsem proto rád, že se koncert podařil, že byla krásná návštěva. Moc děkuju," řekl Pavel Svoboda.

Při neformálním setkání po koncertě prozradil své dojmy zjevně spokojený Jaroslav Tůma: „Pavel je výjimečný student, je nesmírně pilný člověk a v dobrém slova smyslu cílevědomý. Od začátku také samozřejmě víme, že má talent, což byl předpoklad," sdělil na úvod a hned vzápětí doplnil „Navíc je to člověk, který se v této pro kulturu těžké době snaží obstát nejen umělecky tím, že dobře hraje, ale i lidsky. Snaží se pomáhat, organizovat, kde je něco potřeba, snaží se propagovat dobré věci, nalézá si přátele mezi dobrými muzikanty atd. atd."

Svobodův pedagog dále zdůraznil, jak velký význam má pro Dobrušku a široký region, že odtud pochází člověk, který vyhrál soutěže a jezdí po světě. „Pokud mluvím o jeho cílevědomosti, nemám na mysli jen to, že se stará sám o sebe a někde dobře zahraje. Tím mám na mysli i to, že mu není jedno, co se stane s varhanami, které se budou opravovat. Už jenom to, že investuje námahu a čas, řekněme i svoji hlavu, do setkání s panem farářem, diecézním organologem a dalšími důležitými lidmi a vyjádří fundovaný názor, je ohromná věc, prospěšná pro všechny. Je přitom důležité, že tyto aktivity nejsou sobecké a na úkor někoho jiného, ale jsou prospěšné obecně širokému muzikantskému okruhu," řekl odborník nad jiné povolaný.
Oba – jak Jaroslav Šaroun, tak Jaroslav Tůma – velice ocenili hojnou účast Dobrušťáků v Praze: „Moc si považuji toho, jaká síla lidí přijela Pavla Svobodu podpořit při jeho koncertu. Svědčí to o tom, že v Dobrušce žijí lidé, kteří si váží člověka, který toho pro město hodně udělal a něco dokázal," na závěr vzkázal první z nich.

Úplně poslední slovo ale patřilo ženě – manželce Jaroslava Tůmy: „Důležité je partnerství, které mu poskytujete, že dokážete přijet na jeho koncert, protože vzájemná podpora je nesmírně důležitá. Můžeme gratulovat na obě strany."

Dana Ehlová