VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pachové a obranné práce psů jsou pro policii nejdůležitější

Kounov - Policejní psovodi a služební psi soutěží v Kounově a okolí nejen o titul krajského přeborníka.

13.4.2011
SDÍLEJ:

Pachové a obranné práce psů jsou pro policii nejdůležitějšíFoto: Pavel Illich

V pátrací kategorii v těchto dnech soutěží čtrnáct policistů se svými psy. Jedná se o druhý ročník Krajského přeboru služebních psů a psovodů Policie České republiky, který pořádá Krajské ředitelství policie Královéhradeckého kraje v Účelovém zařízení policie v Kounově a okolních budovách či terénech Orlických hor.

Soutěží se již od pondělí, obvykle vždy od rána až do večera, a to celkem v patnácti disciplínách. Čtrnáct psovodů z oddělení služební kynologie Královéhradeckého kraje si přivezlo německé či belgické ovčáky. O vítězi přeboru se rozhodne ve čtvrtek, oceněni však budou tři celkově nejlepší, dále budou vyhlášeny tituly: nejlepší pachové práce, nejlepší obranné práce, nejlepší ovladatelnost a absolutní vítěz. Cílem vícedenní akce je přiblížit situace reálné policejní praxi z ulic.

Pár novinek

Oproti předchozímu ročníku se letos v přeboru objevily i některé změny. „Jsou u pachových prací, mezi stopy je přidána dostihová, novinky se týkají také obranných prací. Třeba jakmile pachatel uposlechne výzvu a zastaví se, pes by za ním měl přestat běžet a také se zarazit,“ představil ty klíčové vedoucí oddělení služební kynologie Radek Laušman.

Každý den je na programu několik disciplín, dění se proto může protáhnout až do pozdních večerních hodin. Kupříkladu hned v pondělí se končilo o půlnoci. Účastníci jsou z různých koutů kraje, skupiny jsou třeba z Hradce Králové, Rychnova nad Kněžnou, Trutnova či z Náchoda, každá zahrnuje minimálně dva psovody. Dohromady se jedná o třináct mužů zákona a jednu policistku.

O nejdůležitějších úkolech psů a jejich pánů měl Laušman hned jasno. „Nejstěžejnější jsou pro policii pachové práce, protože to nás živí. Pachatele musíme najít a zajistit ho. Potom jsou obranné práce, především vyštěkání pachatele v objektu a v terénu. Vhodnou disciplínou je i hledání pohřešované osoby, protože teď je hodně pátracích akcí, takže už se na to zaměřujeme dlouho. To jsou takové tři nejdůležitější disciplíny.“

Jednotlivé výkony soutěžících se bedlivě sledovaly a za každé zaváhání nekompromisně následovala bodová srážka. „U soutěže je i nervozita, přestože v terénu se psovod chová jinak, ale to nelze považovat za chybu. Spíš jde o to nezapomenout na výzvy, na intonaci hlasu tak, aby ho dotyčný slyšel, a dokázat si udržet ovladatelnost psa. Když řeknu sedni, musí se posadit,“ přiblížil Radek Laušman.

Mladší překvapují

Už během úvodních dvou dní krajského přeboru se našlo několik účastníků se slibnými výsledky. „Favorité jsou dosud asi čtyři, zatím jsou na tom bodově zhruba stejně. Ale dá se říci, že jsme na začátku. Zatím jsou však na předních místech, takže i mezi nimi by se mohlo rozhodovat,“ tušil vedoucí krajského oddělení služební kynologie.

Psovi, který obhajuje loňské prvenství se zpočátku příliš nedařilo, údajně se na tom mohl podepsat i věk devíti let. „Jsou tu i mladší psovodi, kteří jsou na přeboru poprvé, a ti nám zatím předvádějí perfektní práci.“

Policisty a jejich psy ovšem čeká ještě dlouhá cesta ke zdárnému zakončení druhého ročníku krajského přeboru, takže je velmi pravděpodobné, že pořadí zúčastněné čtrnáctky se ještě několikrát změní. „V obecné rovině je potřeba zmínit, že jsem rád, že náš krajský ředitel Královéhradeckého kraje nám umožňuje tuto soutěž dělat, byť není úplně klasická. Nicméně lidé se poznají mezi sebou, a hlavně ukazujeme veřejnosti nebo i našim kolegům policistům, že psi jsou a budou neustále potřeba. Dá se říci, že policista rovná se pes, jsou to spolupracovníci,“ doplnil Radek Laušman.

Autor: Pavel Illich

13.4.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Na festival do Týniště přijedou ochotníci z Miletína.

Na festival do Týniště přijedou ochotníci z Miletína

ilustrační foto - fotbal

Kam za sportem v regionu během dne?

Volební účast v kraji převýšila celostátní průměr. Na 12. mandát to nestačilo

Hradec Králové - Lidé v Královéhradeckém kraji jsou odpovědnější a k volbám jich chodívá více, než je celostátní průměr. Letos k volebním urnám dorazilo 63,25 procenta oprávněných voličů.

Kam za zábavou? Dejte o sobě vědět

Rychnovsko - Pořádáte zajímavou kulturní, sportovní či společenskou akci? Přidejte ji do nové rubriky Tipy Deníku, kterou najdete na stránce: www.rychnovsky.denik.cz/tipy/pridat/. Stačí, když zde do kolonky Přidat akci připojíte facebookovou adresu vaší události.

Jan Birke: „Musíme zachránit značku ČSSD"

Královéhradecko /ROZHOVOR/ - Lídr královéhradecké krajské kandidátky ČSSD Jan Birke svůj post poslance obhájil, ale po skončení voleb a sečtení hlasů bylo vidět, že k radosti má daleko.

Martin Jiránek: „Je vidět, že se lidem současný styl politiky přestal líbit"

Královéhradecko /ROZHOVOR/ - Lídr Pirátů v královéhradeckém kraji Martin Jiránek (39) není v politice nováčkem. Působí jako trutnovský zastupitel i jako zastupitel Královéhradeckého kraje. Nově však zasedne také ve sněmovně, kam se s Piráty probojoval v právě skončených volbách.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení