„Jeden zloděj tady nedávno dostal pěknou nakládačku. Opakovaně kradl v rodinných domcích měděné kabely, nějaké železo a tak. Počkali si na něj a sešvihali ho, měl pěkné šlince přes záda. I kdyby ho někdo chytil, co si na něm vezmete? Jak ho donutíte, aby to už nedělal, když škoda nedosáhne takové částky, aby ho zavřeli?“ tvrdí zdroj z Týnišťska, který si přeje zůstat v anonymitě.

Česká logika

Monopol na vynucování práva a trestání má stát. „Pokud lidé berou spravedlnost do svých rukou, protože stát tomu nedostojí, není to dobré,“ komentuje případ velitel týnišťských strážníků Martin Štěpánek. Myslí si, že uvolnění postihů, kdy některé trestné činy se změnily na přestupky, vede k tomu, že lidé jsou drzejší a více si dovolují i v jiných oblastech, obzvláště při přestupcích. Jmenuje například odjíždění od benzinek bez placení, které se na Týnišťsku na přelomu roku stalo téměř pravidlem. „Jsme Češi a jakmile vidíme, že se v něčem uvolnila ruka zákona, přeložíme si to jako: Můžeme si teď dělat, co chceme,“ je Štěpánek přesvědčen. V přestupkovém řízení lze uložit finanční sankce. „Co to ale znamená, když jiné zákony státu respektive obcím nepomůžou je vymoct?“ konstatuje. Dodává, aniž by to schvaloval, že se potom nediví, když se někdo rozhodne vzít spravedlnost do svých rukou. „Budu třeba opakovaně krást v obchodě, městská nebo státní policie mě předvede a dá mi pokutu tisíc korun. Udělám to patnáctkrát za den, ovšem nesčítá se to, je to jen přestupek. Pokuty ze mě nikdo nevymůže,“ uvádí konkrétní příklad Štěpánek.

Neplatiči už se ani nemaskují

Nové fígle zkoušejí na obsluhy benzinek řidiči. „Z očí do očí se vás ptají, jestli můžou platit kartou, pak stejně klidně ujedou a vůbec jim nevadí, že je vidíte, už se ani nesnaží maskovat,“ sděluje svoji zkušenost nájemce čerpacích stanic na Týnišťsku Josef Chládek. Potvrzuje, že pokud se jedná o částku, kdy to není trestný čin, jsou si toho podvodníci dobře vědomi. „A pokud vás ještě potom někdo přepadne s pistolí, měl by trest být dostatečně odstrašující,“ míní Chládek. Ví o čem, mluví. Stanici v Borohrádku, jejímž je nájemcem, totiž vloni v prosinci přepadl ozbrojený lupič a odnesl si statisícovou částku.

OTÁZKA: Co si myslíte o trestech za přestupky i trestné činy, jsou nízké, vysoké, jakou máte zkušenost?