Náhrdelník měst

Jmenovitě Opočna, Dobrušky, Nového Města nad Metují, Rychnova nad Kněžnou, Rokytnice v Orlických horách a Žamberku. „Tvrdíme, že to je takový náhrdelník měst z pokladnice vládkyně Orlických hor princezny Kačenky, protože na mapě tato města skutečně tvoří takovou šňůrku pod horami,“ říká Miroslava Nováková z Kultury Rychnov nad Kněžnou s.r.o., společnosti propagující Orlické hory.

Za účelem kvalitní propagace vydaly brány i řadu nových turistických materiálů na vysoké úrovni. Reprezentativní publikace Brány Orlických a Bystřických hor prezentuje mimo jiné fotografiemi Lubomíra Imlaufa zmíněná města a další zajímavá místa Orlických hor a také Bystřických hor v polském pohraničí.

Publikaci vydal Dobrovolný svazek obcí Mikroregion Rychnovsko. Dále připravili i skládačku o tomto mikroregionu a další publikaci Mikroregion Rychnovsko Cesty za poznáním. Turisté zde naleznou plno tipů na výlety na kole, pěšky, autem i po železnici od jara do zimy v celé oblasti Orlických hor a Podorlicka.

Pohlednice

Brány vydaly i pohlednice, na kterých je všech šest měst, a také několik drobných skládaček o poutních místech, lidové architektuře, Orlických horách v literatuře a o muzeích a galeriích regionu. Autorem těchto textů je ředitel dobrušského muzea Jiří Mach.

Překvapením jsou pak pohlednice s panoramatickou mapou měst tvořících brány a jejich okolí či samotných Orlických hor. Originální pohlednice s mapou celých Orlických hor má neuvěřitelný rozměr 44x22 cm. Vertikální úhel pohledu, který je směřován od jihu, u této mapy je 26 stupňů, a vzdálenost kamery a cíle je 143 km. Tyto pohlednice byly také financovány ze zdrojů EU v rámci iniciativy INTERREG IIIA a to prostřednictvím Euroregionu Glacensis. Materiály z pultů velmi rychle mizí a to nejen proto, že jsou zdarma.

Projekt Brany Orlických hor bude pokračovat i po skončení dotačního programu, který jej podpořil. „Dál nám to bude skýtat možnosti. Ta naše spolupráce je důležitá hlavně pro návštěvníky,“ dodala Nováková. A aby návštěvníci brány neminuli, je u každého vjezdu do města na hlavních silničních tazích cedule, kterou perla z náhrdelníku princezny Kačenky vítá.

Pavel Bednář