Vyřídít cestovní doklad pro svou ratolest se pro rodiče stalo v posledních týdnech noční můrou. Kdo však udržel nervy na uzdě a počkal si až na červnové dny, udělal dobře. Přestože se blíží čas dovolených, na oddělení správních agend, kde vydávají občanské průkazy a pasy, je už větší klid.

„Řekla bych, že situace se už zklidnila, stalo se, že byly i fronty na hodinu a půl. Někteří rodiče museli i odejít, protože nebylo možné, aby to čekání s dětmi přežili," vysvětlila Věra Tomášová, vedoucí oddělení.

Uplakané děti se pracovnice snaží ukonejšit lízátky, bonbony a plyšovými zvířátky. Zrovna nedávno prý fotily čtyřtýdenní miminko. To však nebylo schopné neudržet hlavičku, všelijak se kroutilo a to je při focení velice problematické.

„Maminku musíme přikrýt bílým hadrem, aby na fotce nebyla vidět. Problém je pak ale s dětmi, které mají bílou látku většinou spojenou s lékařem nebo nějakou nepříjemnou zkušeností, jako je třeba injekce. Už se nám párkrát stalo, že jsme kvůli tomu dítě nemohli vyfotit. Pak se uklidilo třeba až venku se zmrzlinou," přiznala Věra Tomášová.

To, že vyfotit dítě, je docela těžké, potvrzuje také Lenka Dostálová, pracovnice téhož oddělení. „Museli jsme fotit i tříměsíční miminko, což je docela šílené, protože neudrželo hlavu, usínalo nebo začalo brečet. Je to hodně těžké," řekla Lenka Dostálová, která potvrdila, že na fotce musí mít otevřené oči, čelní pohled a zavřená ústa. „U dětí je docela problematické toho dosáhnout. Snažíme se, abychom vyhověli všem požadavkům," dodala.

Rodiče tak pro své děti chtějí spíše pasy, které můžou použát do všech států světa, než občanské průkazy, které platí pro cestování po Evropské unii. Oddělení má už možnost vyrábět i takzvané pasy narychlo. Ty jsou však dražší, stojí tisíc korun a mají platnost jenom půl roku. Ty klasické platí pět let a stojí stokorunu.

„Je ale vždy na rodičích, když vidí, že za pár měsíců si už dítě není podobné, jestli mu budou chtít pořídit nový cestovní doklad. Rodiče na to upozorňujeme. Když budou v jiných státech kontrolovat doklady a uvidí v nich dítě, které neodpovídá tomu, které si rodič veze s sebou, mohl by to být problém," zdůraznila Věra Tomášová.

Loni v květnu oddělení vyřídilo 265 klientů a z toho 99 dětí. Letos v květnu se jednalo o 595 klientů, z nichž bylo 407 dětí.

„Spolupracoval 
za lízátko"

Čtyřicetiletá Andrea Stibliková z Rychnova přišla vyřídit cestovní pas svému čtyřletému synovi Markovi. Příjemně ji překvapilo, že na chodbě neviděla žádnou frontu, dokonce nemusela vůbec čekat, protože místo zelo prázdnotou.

„Jak jsem předpokládala, focení syn zvládl v pohodě. Bála jsem se, že budeme muset třeba dlouho čekat, to ho samozřejmě nebaví. Naštěstí to bylo rychlé. Spolupracoval za lízátko," usmívala se Andrea Stibliková, která má ještě další dvě děti. Ty už své pasy mají, a jelikož jim je patnáct a dvacet let, nebyly žádné potíže s jejich focením.

To, že každé dítě musí mít svůj cestovní doklad, jí přijde jako zbytečná komplikace. Hlavně proto, že malé děti se rychle mění a každou chvíli se musí pořizovat nový doklad.

„Markovi jsem musela nechat udělat pas, protože na konci června jedeme do Rakouska, kde budeme sportovat, protože rádi jezdíme na kole. Potom pojedeme ještě do Chorvatska, kde se budeme hlavně koupat," vysvětlila své plány Andrea Stibliková, která se rozhodla jít Markovi pořídit pas až ve středu. „Máme to na poslední chvíli," dodala.

Pro jejího syna to nebude první dovolená v zahraničí, poprvé opustil republiku, když mu bylo jenom osm měsíců. Jelikož je to malý cestovatel, zvládá prý cesty bez problémů.

„Od jeho narození ho mám zapsaného ve svém pase a nikdy s tím žádný problém nebyl. Proto mě překvapilo, že už teď musí mít svůj vlastní," řekla maminka, která by své milované dítě stejně nikdy nikam samotné nepustila.