Za krásného podzimního počasí byla ve středu odpoledne oficiálně otevřena nová naučná stezka, která spojuje oucmanické Ekocentrum PALETA s městem Brandýs nad Orlicí.

Obnovili jednu ze zapomenutých cest


Naučná stezka vede z Brandýsa přes Čertovu lávku do zmíněného ekoncentra. Je dlouhá zhruba dva kilometry a je vedena místy, která byla dříve protkána cestami, jež vyhledávali mj. i návštěvníci brandýských lázní. „Ty cesty ovšem po několika vichřicích zanikly. My jsme se rozhodli jednu z nich obnovit. Značena je klasickou zelenou turistickou značkou, která vede z náměstí v Brandýse do Oucmanic. Po cestě jsou čtyři informační tabule, jež se týkají přírody, místních pověstí a historie, významu rozptýlené zeleně v krajině,“ řekla Deníku Michaela Míkovcová z Ekocentra Paleta. Jak dodala, dalších šest stanovišť, která se týkají různých ekologických technologií, sušárny ovoce a domu zemědělských nástrojů, je přímo v Ekocentru Paleta.

Více informací pro veřejnost

„S nápadem jsem přišli my, chtěli jsme, aby byly informace o našich aktivitách přístupnější veřejnosti. Chtěli jsme také vytvořit jinou cestu k nám, než je ta po silnici, a propojit se při tom s Brandýsem, který je určitě turisticky zajímavý,“ doplnila Michaela Míkovcová. Na výrobu informačních tabulí získali podle jejích slov prostředky z Nadace Vodafon, město Brandýs přispělo na opravu Čertovy lávky. Obnovení cesty, kácení a terénní úpravy byly realizovány ze zdrojů ekocentra za pomoci dobrovolníků z Hnutí Brontosaurus, kteří na nové naučné stezce pracovali zhruba týden.