„Nová legislativa výslovně ukotvuje právo dospělého pacienta na přítomnost rodinného příslušníka nebo jiné zvolené osoby při poskytování zdravotní péče. Toto právo je významné zejména v porodnictví, kdy už nebude možné podmiňovat přítomnost doprovodu rodičky u porodu zaplacením vysokých a neodůvodněných poplatků,“ uvádí se v tiskové zprávě vydané Ligou lidských práv.

A změny na sebe nenechaly dlouho čekat. „Poplatky za přítomnost tatínků u porodu jsou datem 11. dubna zrušeny,“ potvrdil primář porodnice Oblastní nemocnice v Rychnově nad Kněžnou Ján Šándor. Dříve se platilo 300 korun.

Tuto změnu vítá jako mnozí rodiče matka Marie Horáková z Dlouhé Vsi, která očekává třetího potomka: „Samozřejmě, že ze všech možných hledisek by doprovod k porodu neměl platit. Nebo alespoň sociálně slabí ne!“ „Oba rodiče mají nárok účastnit se porodu, a to bezplatně. A je jedno, zda si tam rodička přeje mít svého manžela nebo svoji matku,“ souhlasí další maminka z Dobrušky. „Netuším, k čemu ten poplatek slouží,“ krčí rameny nastávající matka Tereza Nosková z Rychnova nad Kněžnou.

Na změnu v legislativě ale zareagovali ve východočeských porodnicích rozdílně. V Hradci Králové zůstal tento poplatek beze změny ve výši 400 Kč. Náchodská porodnice zavedla počátkem dubna změnu: „Poplatek je nyní ve výši 40 korun a slouží na náklady na oděv na sál,“ sdělil tiskový mluvčí náchodské nemocnice Lukáš Holub.

V porodnici v Ústí nad Orlicí poplatek za přítomnost tatínka u porodu změnil formu – nárok na doprovod rodičky mají ti tatínkové, kteří se účastnili předporodních kursů ve výši 850 korun. Bez účasti v tomto kursu platí otec, který má zájem být u porodu, takzvaný servisní poplatek ve výši 500 korun.

(ira)