Už příští týden měl ožít jednou z největších poutí v kraji Potštejn, kde se váže se ke svátku svatého Jana Nepomuckého. Před rokem - za stavu a obav z tehdy ještě ne moc známé nemoci covid-19 naprostá většina zastupitelů obce hlasovala pro zrušení akce. Letos bude, i když o něco později.

„Pouť přesouváme na září, kdy oslavíme 200 let kostela svatého Vavřince. Vysvěcen byl 23. září 1821. Řekli jsme si, že bude snad situace klidnější a že bychom pouť propojili s tímto výročím. Měla by se uskutečnit víkend před zmíněným datem,“ uvedl starosta Potštejna Petr Dostál.

Svou velikostí přitom tato květnová akce soutěžila tradičně s letohradskou, která je zase nejproslulejší poutí v sousedním regionu. Jenže její příznivci se jí nedočkají stejně jako loni ani tentokrát. Pořadatelé oznámili zrušení letošního ročníku. A k tomuto závěru dospěla během pátečního dopoledního jednání rovněž Bezpečnostní rada Dobrušky, kde se pouť plánovala na předposlední víkend v květnu.

Návštěvnost okolo 7 tisíc lidí pak mívá letní Porcinkule v Opočně, která se tu odehrává v polovině prázdnin. Tady rozhodnutí o tom, zda se letos uskuteční, či ne, ještě nepadlo. „Rozhodneme se teprve poté, jak bude situace celkově vypadat po 15. květnu. Nevíme, co bude,“ sdělila starostka Šárka Škrabalová.