Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Otázka času hovoří pro poldr

Dobruška, České Meziříčí - Starostové obcí ohrožovaných řekou Dědinou nepolevují v úsilí o zajištění potřebné protipovodňové ochrany.

11.8.2011
SDÍLEJ:

Postavit nádrž Mělčany? Odborníci se neshodliFoto: Povodí Labe

V úterý se v sídle Povodí Labe v Hradci Králové uskutečnila další jednání se zástupci ministerstva životního prostředí týkající se výstavby protipovodňové ochrany v lokalitě Mělčany u Dobrušky. K výsledkům tohoto jednání upínala pozornost řada zaangažovaných lidí. „Očekávám dohodu o dalším postupu a odpověď na otázku, zda se bude stavět přehrada nebo poldr,“ uvedl starosta Dobrušky Petr Tojnar.

Již několik dnů před touto schůzkou oslovili starostové Dobrušky, Pohoří a Českého Meziříčí ministra životního prostředí a hejtmana Královéhradeckého kraje prostřednictvím otevřeného dopisu, který je vyzývá k energičtějšímu jednání při řešení problémů jejich obcí.

Starostové upozornili na stagnaci celého problému navzdory předchozím jednáním ze začátku června. Mezitím byla sídla v povodí řeky Dědiny opět ohrožována velkou vodou. Ta zaplavila zahrady a sklepy a také 300 hektarů zemědělské půdy, což způsobilo zničení úrody. Vedení postižených obcí proto nehodlá ve své snaze polevit. „Věřím, že díky našemu vytrvalému tlaku kompetentní místa pochopí potřebnost vodní stavby,“ řekl Milan Žďárek, starosta Českého Meziříčí.

Řešení svých problémů vidí představitelé samosprávy v urychlené výstavbě přehrady Mělčany nebo alespoň její suché varianty, tedy poldru. Právě druhá varianta je po úterních jednáních zase o něco pravděpodobnější. Na červnových jednáních bylo totiž rozhodnuto prověřit možnost zrušení chráněné oblasti Natura, což je pro stavbu přehrady nezbytný krok. Klíčový je však čas, protože k zajištění financování přehrady by bylo nutné zrušení Natury provést do konce roku 2012. „Podle vyjádření zástupců ministerstva životního prostředí by proces v Bruselu trval minimálně dva roky. Ani pak by nebylo jisté udělení výjimky ze strany krajského úřadu, protože o ní by rozhodovali lidé, kteří ji před lety zamítli. A to už bychom byli v době, kdyby na stavbu nebyly zajištěné peníze,“ shrnul mluvčí Povodí Labe Václav Jirásek a dodal, že snaha Povodí se soustředí na zajištění povolení k výstavbě poldru.

Autor: Michal Friček

11.8.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Michael Mayo, pozoruhodný zpěvák a skladatel z Kalifornie.

Michael Mayo, pozoruhodný zpěvák a skladatel z Kalifornie

Nové Město nad Metují - Lázně Bělohrad
8

Krajský přebor: Náchod uniká, přehrál i Vysokou

Jak vyzrát na zimní nemoci? Poradí přednáška

Dobruška - Přestože v minulých dnech vrcholilo babí léto a modrá obloha ani sluníčko nevěstily žádné zdravotní „katastrofy“, je dobré se řídit heslem, že štěstí přeje připraveným.

Zeman se stal zdelovským hrdinou

Zdelov - Magnetem desátého kola nejvyšší okresní fotbalové soutěže byl souboj nedávných účastníků I. B třídy, ve kterém Zdelov hostil Černíkovice.

Cestáři potěšili malšovické občany. Silnici otevřou o měsíc dřív

Hradec Králové - „Konečně tu bude zase klid,“ oddechla si Věra Broučková z malšovické ulice Gollova, když se dozvěděla, že oprava nedaleké ulice Úprkova skončí o měsíc dříve, než stanovoval původní harmonogram. Ten počítal s tím, že bude silnice uzavřena od začátku srpna do 27. listopadu.

Vítězná branka Týniště nakonec neplatila

Rychnovsko - Fotbalová I. A třída: Dobruška přivezla všechny body ze hřiště poslední Bílé Třemešné.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení