Revoluce v pořádku, teď národu chybí elity
Rychnov nad Kněžnou – Žádné politické ani společenské ambice neměl před 20 lety jeden ze zakladatelů Občanského fóra a strůjce prvních revolučních dní v Rychnově nad Kněžnou Petr Dvorný. Tento postoj si ponechal dodnes.
Na dobu listopadové revoluce moc vzpomínat nechce: „Bylo nás pár kluků do třicítky, přidal se k nám jako první Petr Narwa, ostatní vyčkávali. Znáte to, jsme v Čechách.“ Život v komunismu se mu nelíbil, chtěl vyjet do zahraničí, aby mohl emigrovat, ale marně žádal o devizový příslib. Nyní podotýká, že kdyby byl mladý, chtěl by emigrovat znova. „Revoluce v pořádku, to se stát muselo, ovšem další vývoj? Nelíbí se mi tu. Národu chybí elity. V minulém století tahle země zažila třikrát exodus lidí, kteří něco uměli. Dnes dělá politiku kdekterý ňouma. Hrnou sem tam jenom ti, kteří si od toho slibují osobní prospěch, a ne nějaké veřejné blaho,“ přemítá Dvorný, kterému se do politiky nikdy nechtělo: „Tenkrát mě lanařili, ale není to nic pro mě. Takže si vlastně nemůžu moc stěžovat,“ shrne Dvorný. S čím je spokojen? Se svobodou slova a s tím, že může za pár dní svobodně vycestovat do Indie.
Padl jsem na hubu, ale totalitu neberu
Opočno – Krušné roky zažil v polistopadové éře kvůli svému podnikatelskému nadšení a, jak přiznává, také naivitě Pavel Zítko. Teď se mu se mu po 12 letech stresu ulevilo. Přestože přišel o řadu iluzí, dobu by neměnil.
Obchodoval s kávou s opočenským Václavem N. Urbanem. Ten byl pravomocně odsouzen za pašování kokainu a po Zítkovi chtěl z vězení dva miliony za dodávku kávy, která propadla státu jako důkaz pro trestní věc. Zítko se dopustil velké chyby, protože nevěřil, že je něco takového v demokracii vůbec možné, nereagoval na písemné vyrozumění soudu a pak už se neměl kam odvolat. Nyní požádal o insolvenční řízení, což ho uchránilo od exekuce. Ztratil však důvěru k českému soudnictví: „Dostal jsem se do problému kvůli své naivitě a podnikatelskému elánu a padl jsem na ústa.“ Hlavní problémy v české společnosti podle něho vychází z politiky a čecháčkovství. „Politiky lidi nezajímají. Nebo třeba průměrný plat je prý 25 tisíc. Kdo tady v regionu na něj dosáhne?“ ptá se muž dnes již v důchodovém věku. Kladně hodnotí svobodu projevu a přes všechny problémy věří, že se situace zlepší. Za dobu totality by neměnil.