K velkým objevům často vede obyčejná náhoda. Podobně tomu bylo také u nečekaného zjištění autora elektronické historické publikace Průvodce Rychnovem nad Kněžnou, která letos vyšla v aktualizované verzi na novém cédéčku.
„Nedávno byla dokončena rekonstrukce základní školy Kolowratská, nacházející se pod rychnovským zámkem, kterou Karel Poláček na přelomu devatenáctého a dvacátého století navštěvoval," prozrazuje doktor filozofie Josef Krám. „Při nahlédnutí do výkazu prospěchu a docházky 1. třídy ve školním roce 1898/1899 jsem v seznamu dětí vedle Poláčka narazil na jméno Bohumil Blecha. Podle záznamu se chlapec narodil v Jevišovicích na Moravě."
O tom, že Bohumil Hrabal, od jehož narození vloni uplynulo 100 let, měl kořeny ve zdejším okresním městě se vědělo. Z Rychnova pocházel jeho dědeček Bohumil Ignác Blecha, který v době narození svého vnuka působil jako nad-učitel ve Velkém Újezdu u Brna. Hrabalovým biologickým otcem byl právě nadučitelův syn Bohumil Blecha.
„Budoucí spisovatel byl počat z mladistvé lásky Bohumila Blechy a Maryšky Kiliánové, dvou přátel ze sousedství v Brně-Židenicích, ale dědeček Bohumil Ignác Blecha volným mravům nejspíš nepřál a my se můžeme domnívat, že ani vztahu mladých milenců," poznamenává Josef Krám v popisu rodokmenu Blechových ve svém Průvodci Rychnovem.
Svobodná Marie Kiliánová, Maryška, porodila budoucího literáta 28. března 1914 v Brně-Židenicích. Otce důstojníka c. k. armády v křestním listě neměl. Bohumil Blecha byl ve válce zraněn a stal invalidním důchodcem. Dítě dostalo jméno Bohumil František Kilián.
Právě on, už jako pivovarský účetní, si po dalších dvou letech v Polné u Jihlavy vzal Maryšku za ženu a v prosinci 1916 písemně prohlásil, že dítě může nosit jeho příjmení. Tak se poprvé objevilo jméno Bohumila Hrabala. Bohumil Blecha se už před adopcí svého syna vzdal.
„Skutečným otcem byl a je pro mě jen ten, kdo se o mě odmala staral, kdo mě vychovával a kdo mi dal vzdělání. A to byl Francin, nikdo jiný," vzpomínal Bohumil Hrabal.
Josef Krám, který má výrazný podíl na objasnění posledních dnů života Karla Poláčka v koncentračním táboře na sklonku II. světové války, popsal i další generace Blechů v Rychnově. Například to, že Hrabalův prapraděd byl městský písař .