Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Osobnosti Rychnovska mají na Tibet různé pohledy

Rychnovsko – Nedávná návštěva tibetského duchovního vůdce Dalajlámy 
v Česku vyvolala ostrou debatu.

23.10.2016
SDÍLEJ:

Tibetská vlajka na budově rektorátu Univerzity Hradec Králové.Foto: Deník

Vyostřil ji tedy spíše postoj některých českých státníků a také vyjádření Číny, která „nedoporučila" oficiální schůzky s ním.

Mnoho občanů má stále na paměti hlavně dobré vztahy Dalajlámy s bývalým prezidentem Václavem Havlem. V některých odkaz těchto dvou mužů vyvolává nostalgické nálady.
Jako například v Deníkem osloveném správci zámku v Doudlebách nad Orlicí Petru Dujkovi.
„Jelikož Dalajláma je především osobnost duchovní 
a filozof, mám chuť pokusit se dnes odpovědět s jistým poetickým nadhledem," uvedl svůj názor Dujka. A ihned v tomto duchu pokračuje: „Když evidentně v mlze jsou hodnoty jako Bůh, čest i vlast, a rozplývají se do ztracena i vize jednoho osvíceného absurdního dramatika, v zájmu přežití zkrátka často lid zapíská tak, jak jeho aktuální kapelník diriguje."

Najdou se i tací, které celá kauza nechává chladnými, řešit by se podle nich měly důležitější věci. Názory místních osobností, kterých se nedávné dění dotklo a chtěli zareagovat, najdete v následující anketě. 

ANKETA: Máme si nechat Čínou diktovat, s kým se scházet?

Karel Štrégl, jednatel Kultury RK: „Tohle nám skutečně chtějí diktovat? Já se moc nevyznám v zahraniční politice, ale můj hrdý (hrdý, ne pyšný) patriotizmus mi říká, že se můžu setkat s kým chci. Takže příklad, který mluví za vše: setkat se s Dalajlámou by pro mne byl neskutečný zážitek, o setkání s generálním tajemníkem čínských komunistů Si Ťin-Pchingem bych nestál. 
Za naše čínské námluvy a zejména za výroky směrem k Tibetu v poslední době je mi stydno."

Josef Lukášek, spisovatel, Bystré: „Domnívám se, že státní návštěvy jsou záležitostí našeho státu a soukromé vztahy jsou osobní záležitostí politiků. Pokud se týče osoby Dalajlámy, jsem ovlivněn setkáním s člověkem, který přímo v Tibetu vyrostl a dlouho tam žil. Podle jeho vyprávění před rokem 1951 existoval v Tibetu docela normální feudalismus nebo spíše teokratismus, kdy převaha obyvatel musela pracovat pro kláštery, tak jako kdysi u nás za časů roboty."

Petr Dujka, správce zámku v Doudlebách: „I když naši nejvyšší v této věci jednali, jak jednali, na jejich krátkozrakých ohledech pranic nezáleží. To podstatné je jinde. Nesouhlasné výkřiky odvážných a moudrých, hrdé prapory na školách a divadlech nám dávají naději, že nám všem snad ještě oči v brzké době nezešikmí. Naději, že zdravý rozum je silnější než lži, nenávisti a na Východ upřený zrak pochybných vůdců. A dokud naděje žije, je stále i šance, že vše se nakonec v dobré obrátí."

Martin Křížek ml., hudebník, Kostelec n. O.: „Dobré vztahy s Čínou jsou určitě výhodnější než špatné vztahy s Čínou. Ale myslím si, že naše země je na o dost vyšší životní úrovni než ta čínská, proto bych těmto vztahům nepřikládal takovou váhu. A už vůbec ne tímto stylem, kdy při návštěvě čínského komunistického prezidenta visely v celé Praze vlaječky 
a při návštěvě Dalajlámy hrad ani nepovolil stavbu pódia. To je v naší slušné zemi – alespoň z mého pohledu – nepřijatelné."

Autor: Kateřina Janečková

23.10.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační fotografie.

Jak vyzrát na zimní nemoci? Poradí přednáška

Ilustrační foto

Zeman se stal zdelovským hrdinou

Vítězná branka Týniště nakonec neplatila

Rychnovsko - Fotbalová I. A třída: Dobruška přivezla všechny body ze hřiště poslední Bílé Třemešné.

Muzeum je stále bez ředitele

Hradec Králové - Výběrové řízení na pozici ředitele hradeckého muzea provází pochybnosti.

Opočenští Baroni v Jičíně osmkrát inkasovali

Rychnovsko - Krajské hokejové soutěže nabírají obrátky.

„Rodina má obrovskou hodnotu,“ říká lídryně Realistů

Královéhradecko /ROZHOVOR/ - Daniela Lusková je lídryní královéhradecké kandidátky Realistů. Strany, jejíž volební potenciál překračuje šestiprocentní hranici.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení