VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Osmimetrový Hus se stal symbolem Vamberka

Vamberk – Dalším městem, které bude mít své zastoupení v červencové Galerii na chodníku v Opočně, je Vamberk.

26.6.2015
SDÍLEJ:

ODHALENÍ HUSOVA POMNÍKU se uskutečnilo 3. července 1904. Z dobového snímku je vidět, že zájem našich předků byl obrovský. Fotografie je dokladem, jak důležití jsou pro historii sběratelé. Snímek poskytl ze soukromé sbírky Milan Sedláček ze Záměle. Husův pFoto: Archiv města Vamberka

Památník byl odhalen v roce 1904
Díky Pamětem města Vamberka nad Zdobnicí od Jos. F. Krále se můžeme vrátit do roku 1904, kdy tu byl odhalen památník mistru Janu Husovi:„Ani ne po tříleté horlivé práci podařilo se spolku pro zbudování a vydržování Husova pomníku ve Vamberce odhaliti památník velikému pravdy hlasateli. Pomník, ušlechtilé to dílo dle modelu mladého umělce Kalvody z Prahy, schváleného Uměleckou besedou v Praze, pracoval sochař Koukol z Ústí nad Orlicí Vypíná se ve výši 8 metrů v hořejší části náměstí."

Na slavnost přišlo 
deset tisíc lidí

Na dalších řádcích pokračuje popis slavnosti: „Neděle 3. července 1904 zůstane všem účastníkům v milé upomínce. Ráno kol osmé hodiny začaly sjížděti se povozy, ověnčené národními barvami a nedlouho potom i účastníci přijedší drahou uvítáni u bran slavnostních vítacím a ubytovacím výborem a uvedeni byli do středu města kapelou holickou, řízenou kapelníkem p. Holubem.
O půl jedenácté seřadil se průvod, sestávající ze zástupců městských rad, obecních zastupitelstev, jednot sokolských, hasičských sborů, nár. dělníků, soc. demokratů, severočeské jednoty, různých besed, zpěváckých spolků a veškerého dělnictva továren zdejších, za mostem k Doudlebům, Rychnovu a na Záplaví. V 11 hodin stanul průvod kol pomníku, kde již na 10.000 lidí se kupilo."
V textu je popsán i další průběh oslav. Z počtu delegací, množství účastníků a vřelých slov pisatele můžeme právem usuzovat, že odkazu mistra Jana Husa si Vamberk nesmírně vážil.

To dal najevo i později – v roce 1925 získalo náměstí, kde je socha umístěna, název Husovo náměstí.
Podklady o historii poskytl redakci velmi ochotně Spolek přátel historie Vamberka. K Husovi a krokům svých předchůdců se však hlásí i tamější radnice. Letos se pustila do rekonstrukce pomníku, ta probíhala od poloviny dubna a snahou Vamberka bylo dokončení do 6. července. Povedlo se, rekonstrukce byla dokončena 19. června. A tak všichni, kdo se vypraví do Vamberka – třeba do věhlasného Muzea krajky – uvidí pomník, který je jednou z dominant Husova náměstí, v celé jeho kráse.

Dana Marková

Autor: Redakce

26.6.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Šachisté vstoupili do nové sezony

Počítání volebních hlasů.

V hradeckém kraji vystavili voliči účet i architektům krajské koalice

Bagr už hrábl do země, terminál pro autobusy bude příští rok

Královéhradecko, Broumov - Výstavba nového autobusového terminálu za více než 23,6 miliónu korun se v polovině října konečně rozběhla.

Březhradští se odvolali proti nebezpečné čističce

Hradec Králové - Spolek Zdravý a bezpečný Březhrad se odvolal proti povolení k provozu chemické čistírny odpadních vod v areálu bývalé březhradské Salmy.

Volební účast v kraji převýšila celostátní průměr. Na 12. mandát to nestačilo

Hradec Králové - Lidé v Královéhradeckém kraji jsou odpovědnější a k volbám jich chodívá více, než je celostátní průměr. Letos k volebním urnám dorazilo 63,25 procenta oprávněných voličů.

Triumf ANO, debakl levice, Bělobrádek uhájil křeslo o 173 hlasů

Královéhradecký kraj - Volby do Poslanecké sněmovny na území Královéhradeckého kraje de facto kopírovaly výsledek v celé České republice. Drtivým způsobem vyhrálo hnutí ANO, těžkou porážku utržily levicové strany.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení