Zájem o podobný projekt projevily například i národní parky v USA.

 

 

Značkou „Orlické hory originální produkt“ se bude honosit celkem osm výrobků. Jejich škála je přitom pestrá, od přírodních produktů jako jsou med, mák či zelenina až po rukodělné výrobky. Místní výrobci vycítili potenciál, který jim značka nabízí. Ať se již jedná o jejich propagaci, tak i o myšlenku tradičních a k přírodě šetrných výrobků.

„Toto je vůbec výjimka ve všech regionech. Zatím nikde nebylo tolik certifikátů na prvním udělování. Je to jeden z největších zájmů. Hlavně se jdná o práci místních akčních skupin, kterým se podařilo tady o té značce dát vědět a výrobce s tím postupně seznamovat,“ míní Tomáš Kažmierski z Regionálního environmentálního centra ČR, které zajišťuje koordinaci značení domácích výrobků v zemi.

Podle něho se značením výrobků mají dobré zkušenosti i v zahraničí. Systém funguje především v Německu, Itálii a Francii. Zájem o podobný projekt projevily ale dokonce i národní parky v USA, které se Evropou nechali inspirovat. „Doufejme, že se nechají pro značku brzy inspirovat i další výrobci, aby mohla co nejlépe plnit své poslání, totiž podpořit místní zemědělce, řemeslníky a drobné podnikatele a zviditelnit jejich kvalitní produkty, hlavně v oblasti cestovního ruchu,“ dodal předseda místní akční skupiny Pohoda venkova a koordinátor projektu Luboš Řehák.

Označení místních regionálních produktů logem symbolizujícím orlici a certifikátem „Orlické hory originální produkt“ pomůže i výrobkům lehce mentálně postižených, kteří pracují v Bartošovicích v Orlických horách v chráněných dílnách v projektu Sdružení Neratov Kopeček. Sdružení získalo hned dva certifikáty a to na tkalcovské a keramické výrobky.

Handicapovaní zaměstnanci v chráněných dílnách tkají, malují obrázky, vytvářejí a barví keramické výrobky, vyrábějí i polštářky či dekorují trička.